Back To Top
Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü nedir ve haziranın kaçında kutlanır?

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü nedir ve haziranın kaçında kutlanır?

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü nedir ve haziranın kaçında kutlanır?
- A +

Babalar Günü her yıl 16 Haziran günü kutlanıyor. "Babalar Günü nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır?" sorusunun yanıtı merak ediliyor. ilk kez 19 Haziran 1910′da kutlanana Babalar Günü dünya genelinde kutlanmaya devam ediyor. İşte detaylar...

Babalar Günü ne zaman kutlanır? sorusunun yanıtı sık sık araştırılıyor. 16 Haziran'da kutlanan Babalar Günü için hazırlıklar aylar öncesinden başlıyor. 

Geleneksel olarak her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününde kutlanan Babalar Günü, hediyeler ve birbirinden güzel iltifatlarla ebeveynlerle birlikte kutlanıyor.

Önümüzdeki babalar günü aylar sonra yani 16 Haziran 2020 tarihinde kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ NEDİR, NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR?

Sonora Smart Dodd bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızıdır. Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünen Dodd, annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyüten babasının da bir günü olması gerektiğini düşünüyordu.

Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlayan Dodd, bu çalışmaları o tarihe yetiştiremedi ve kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelendi.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlandı.

1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır.

1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN