Back To Top
Bahçeli: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin daima arkasındayız

Bahçeli: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin daima arkasındayız

 - Son Güncelleme: 12.08.2019 Pazartesi 15:43
Bahçeli: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi\'nin daima arkasındayız
- A +

MHP Genel Merkezi'ndeki bayramlaşma programında konuşan MHP lideri Bahçeli, bir kez daha Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne desteğini tekrarladı: MHP bu ülkeyi karşılıksız seviyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini karşılıksız destekliyoruz, bir pazarlık içerisinde değiliz.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Genel Merkezi'nde partililerle bayramlaşma için düzenlenen törene katıldı. Burada konuşan Bahçeli "Meclis'in devre dışı bırakıldığı 71 yıllık kaos, kriz, darbe sürecini hatırlatarak geriye dönüşü arzulamak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne haksızlık olacaktır. Bunu bütün siyasi partilerimiz iyi düşünmeli" dedi.

Bahçeli'nin açıklamaları kısaca şöyle:

"Türkiye’de çok partili seçimlerin yapıldığı 21 Temmuz 1946 tarihinden, 9 Temmuz 2018 tarihine kadar geçen yaklaşık 72 yılda 51 hükümet görev yapmış olup, parlamenter hükümet sistemini uygulandığı bu dönemde hükümetlerin ortalama ömrü yaklaşık 1 yıl 5 aydır. Cumhurbaşkanlığı seçimleri kaos yaratmış, darbeler, muhtıralar bu süre içesinde uygulamaya geçilmiş, Türkiye'de 71 yılı aşan bir süre istikrarsızlık kendini her alanda göstermiştir. Şimdi parlamenter sistemin bu istikrarsızlık yaratıcı özelliği unutularak 1 yıl, 1 ayı aşkın süredir yeni bir sistem değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtiğimiz bu süreçte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin istikrarsızlık getirdiği, tek adama Türkiye'ye dönüştürdüğü, bazı kararların alınmasında Meclisin devre dışı bırakıldığı veya buna benzer mazeretler ileri sürerek 71 yıllık kaos, kriz, darbe, çatışma sürecini hatırlatarak bir geriye dönüşü arzulamak kanaatimizce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne çok büyük haksızlık olacaktır. Bunu bütün siyasi partilerimiz iyi düşünmelidir.

19-08/12/ana-manset-1565613541.jpg

Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı sorunları dikkate alarak, özellikle dış politikadaki yoğunlaşmayı göz önüne alarak, bazı değerlendirmelerinde mutlaka siyasi partiler arasında bir dayanışma ve bir milli mutabakatın sağlanması zaruret halindeyken, Türkiye’yi yeniden kaosa sürükleyebilecek yaklaşımlar içerisinde bulunmak kanaatimizce demokrasimiz, toplumumuz ve ülkenin istikrarı açısından önemli zararlar vereceği inancındayız.

"MHP YENİ SİSTEMİN ARKASINDADIR"

MHP önümüzdeki günlerde bu tarihi gerçekler ışığında yeterli dersleri çıkararak, 71 yılda sağlanamamış istikrarı şimdi bir senenin içerisinde sağlanamıyor iddiasıyla geriye dönüşü istemek zannediyorum ülkemiz için en büyük tehdit ve tehlike olacaktır.  Bu sebepten MHP olarak dava arkadaşlarımızla, Meclisteki milletvekili arkadaşlarımızla, 234'ü bulan belediye başkanlarımız, çok sayıda il meclis ve il genel meclisi üyesi arkadaşlarımızla Türkiye'de önce istikrarın sağlanması, sonra toplumsal normalleşme, arkasından köklü demokratikleşme sürecini ortaya koyarak Türkiye’yi ateş çemberinden çıkarmaya kararlı olduğumuzu ve cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin devamının arkasında durduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

"BİRAZ TEHDİT YADIRGANACAK BİR YOL DEĞİL"

Senelerdir Orta Doğu'da dolaşan, Irak ve Suriye'de Türkiye'yi tehdit edebilecek her türlü gayretin içerisinde olan ama Türkiye'nin bugünkü demokratik yaklaşımı, kararlı duruşu ve dış politikadaki etkinliği ile 95 tane Amerikalı Türkiye'ye gelmiş ise bunları ikna edip merkezi bir iş birliğiyle Türkiye'yi tehdit ve tehlikelerden kurtaracak bir akılcılığı öne çıkarmak lazım. Suriye'de dolaşan Amerikalıları, çuval geçirenleri bir kenara atacaksınız, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin dış politikadaki etkilerini de dikkate alarak, Türkiye'de bir güvenlik koridorunun oluşması için her tarafı karıştıran Amerika'yı ikna ederek biraz tehdit ve tehlikeleri hafifletme yolu, yadırganacak bir yol olarak düşünülmemelidir.

19-08/12/ana-manset-1565613621.jpg

Güvenlik bölgesini, dış unsurların ülkemizi tehdit ettiği bir alan olarak dikkate alınması gereken ve Türkiye'nin, bağımsızlığını, bütünlüğünü, kardeşliğini koruyacak bir alan olarak düşünmek ve Orta Doğu'ya da barışı getirmek olarak düşünülmelidir."

"BİRAZ SABREDİN"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, harekat merkezinde gecikme olduğu takdirde Türkiye'nin B ve C planlarının hazır olduğuna ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Bahçeli, "Genelkurmay Başkanlığı yapmış, şu anda Milli Savunma Bakanı olan ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile uyumlu çalışan bir kişinin A planını, B planını şimdiden öğrenmek ve bunu dünya kamuoyunda tartışmak veya bunları o manada uyarmak zannediyorum tarihi bir hata olur. Biraz sabredin bakalım" dedi.

"KARŞILIKSIZ DESTEKLİYORUZ"

Bahçeli, MHP'nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne verdiği destekle bağlantılı olarak yapılabilecek bir kabine revizyonunda partisinden bir ismin kabinede yer alıp almayacağı sorusunu ise şöyle cevapladı:

"Milliyetçi Hareket Partisi bu ülkeyi karşılıksız seviyor. Bunu her defa söylüyoruz ve seçim beyannamemiz ile sloganlarımızda ifade ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni de karşılıksız destekliyoruz. Herhangi bir pazarlığın içerisinde değiliz ve bir beklenti içerisinde bulunmuyoruz. Pazar olarak binamızın karşısındaki perşembe pazarını biliriz." 

ANKARA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN