Bakan Özer duyurdu: Yıl sonuna kadar dersliklerin...

Bakan Özer duyurdu: Yıl sonuna kadar dersliklerin...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğrenme süreçlerinin teknolojik altyapıyla desteklenmesi amacıyla devam eden 'Eğitimde FATİH Projesi' kapsamında 2022 yılı sonuna kadar 23 bin etkileşimli tahtanın kurulacağını ifade etti.

'Eğitimde Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi' çerçevesinde toplamda 545 bin 691 derslikte etkileşimli tahtanın öğrenci ve öğretmenlerin hizmetinde olacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Örgün eğitim veren tüm resmi okullarımızdaki dersliklerin yüzde 90'ı etkileşimli tahta ile buluşmuş olacak" dedi.

milli-egitim-bakani-mahmut-ozer-fatih-projesi-1.jpg

"BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ TEMEL İHTİYAÇ HALİNE GELDİ"

Bakan Özer, okulların teknolojik imkanlarını geliştirmek için tüm desteklerin seferber edildiğini belirterek, "2022 yılı içerisinde yarım milyonu aşan etkileşimli tahta sayısı ile ülkemizde eğitimin bir parçası haline gelen teknoloji destekli öğrenme, eğitimde fırsat eşitliği hedefine ulaşmakta önemli bir araç haline geldi.

Etkileşimli tahta, farklı öğrenme türlerine sahip öğrencilerin gelişimine destek verirken kalıcı öğrenmeyi kolaylaştırıyor, öğrenmeyi daha keyifli hale getiriyor ve öğretmenin anlatım ve uygulama seçeneklerini artırıyor" ifadelerini kullandı.

milli-egitim-bakani-mahmut-ozer-fatih-projesi-2.jpg

"FATİH PROJESİ, ÖĞRENME SÜRECİNE KATKI SAĞLIYOR"

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de internet ve çeşitlenen bilişim teknolojilerinin eğitim aracı olarak temel ihtiyaçlar arasına girdiğini belirten Özer, 'FATİH Projesi'nin 2011 yılında kamu yatırım programına dahil edilerek başlatıldığını hatırlatarak şunları söyledi:

"2012 Eylül ayından bu yana üç fazda gerçekleşen tedarik, kurulum, bakım ve onarım işlemleri sürdürülen etkileşimli tahtalar, liselerden başlamak üzere ortaokullarda ve ilkokullarda öğrencilerimizin bilgisayar destekli bir eğitim almalarını sağladı.

İnternetin hem bilgiye erişim, hem de eleştirel düşünme ve öğrenme sürecine sunduğu katkı, etkileşimli tahtalarla okullarda öğretmenlerin aktif rollerine destek oluyor.

"OKULLARIN YÜZDE 90'I ETKİLEŞİMLİ TAHTAYA KAVUŞACAK"

Bu çerçevede 2022 yılı sonunda 23 bin daha kurulumla 'Eğitimde FATİH Projesi' çerçevesinde toplamda 545 bin 691 derslikte etkileşimli tahta öğrenci ve öğretmenlerimizin hizmetinde olacak.

Böylece örgün eğitim veren tüm resmi okullarımızdaki dersliklerin yüzde 90'ı etkileşimli tahta ile buluşmuş olacak.

FATİH Projesi'nin en önemli bileşenlerinden olan etkileşimli tahtaların dersliklere kurulması ve sayının yarım milyonu aşmasıyla Türkiye, bir alanda daha eğitimde teknoloji kullanımında dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmiş oldu."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN