Back To Top
Bekçi adaylarına 'özel harekat' eğitimi

Bekçi adaylarına 'özel harekat' eğitimi

 - Son Güncelleme: 18.05.2018 Cuma 12:43
Bekçi adaylarına \'özel harekat\' eğitimi
- A +

Ankara Özel Harekat Şube Müdürlüğünce, başkentte görev yapacak bin bekçi adayına atış eğitimi veriliyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat  Şubesince, başkentte görev yapacak bin bekçiadayına atış eğitimi veriliyor. 

Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz'ın talimatıyla başkentte görev  yapacak bin bekçi adayı, Ankara Özel Harekat Şube Müdürlüğünce eğitime alındı.

Bekçi adayları, tabanca ile kısa ve uzun namlulu otomatik silahları  her ortam ve şartta güvenli şekilde kullanabilmeleri amacıyla eğitiliyor.

Gerçek mermilerin kullanıldığı eğitimler, Anadolu Ajansı (AA) ekibince  görüntülendi. Bekçi adaylarının zorlu koşullara hazırlandığı eğitimlerde çeşitli  parkurlarda uygulamalar gerçekleştirildi. Öte yandan, eğitimler öncesinde herhangi bir kaza yaşanmaması  temennisiyle kurban kesildi.

300 BİN GERÇEK MERMİ KULLANILACAK

İki hafta süreyle 500'er kişilik gruplar halinde verilecek eğitimlerde  300 bin gerçek mermi kullanılacak.

Terör operasyonlarında görev almış uzman eğitmenler tarafından verilen  eğitimlerde bekçi adayları, spor, kondisyon, silah mekaniği, atış disiplini, gece  ve gündüz atışı, gece ve gündüz silahlı olaylara müdahale, araç ve şahıs  durdurma- arama, önlem geliştirme ve kişisel güvenlik tedbirleri gibi birçok  alanda bilgiyle donatılıyor.

Güvenlik önlemleri alınarak çelik yelek ve kasklarla gerçekleştirilen  uygulamalı atış eğitiminde en çok disipline önem veriliyor. Eğitim sırasında  bekçi adaylarının zarar görmemesi ve istenmeyen olayların yaşanmaması amacıyla  faaliyetler, eğitimcilerin kontrolünde yürütülüyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şubesinin koordine ettiği eğitimlerde  adaylara ayrıca "çarşı ve mahalle bekçilerinin çalışma usul ve esasları", "polis  vazife ve salahiyetleri", "halkla ilişkiler", "telsiz ve düdükle haberleşme",  "ceza ve disiplin hukuku", "önemli tesislerin korunması", "olay yerine ilk giden  ekibin harekat tarzı", "şüpheli ve patlayıcı maddelerin tanınması ve alınacak  önlemler" gibi konularda teorik dersler veriliyor.

Asayiş, Narkotik ve Terörle Mücadele şubelerince de bekçi adayları,  kendilerini ilgilendiren konularda ikişer saatlik özel eğitimlere tabi tutuluyor.

Eğitimin sonunda başarılı adaylar, mezuniyetlerinin ardından  başkentteki çarşı ve mahallelerde göreve başlayarak polisin en yakın mesai  arkadaşları olacak.

ANKARA/AA

Yükleniyor...

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN