Bölgede fay kırıldı, 5 ilde deprem olabilir! Kahramanmaraş depremini bilen Naci Görür'den yeni korkutan tahmin

Bölgede fay kırıldı, 5 ilde deprem olabilir! Kahramanmaraş depremini bilen Naci Görür'den yeni korkutan tahmin

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin ardından Akdeniz Bölgesi'nin doğusunda yaşanan artçı depremler, İç Anadolu Bölgesi'ne sıçradı. Konya ve Sivas'ın ardından bu kez Kayseri'de şiddetli fakat yıkıcı olmayan depremler yaşandı. Prof. Dr. Naci Görür, aralarında Kayseri'nin de olduğu 5 kentte sarsıcı depremlerin devam edeceğini söyledi. İşte, deprem beklenen iller ve Naci Görür deprem yorumları...

Kayseri'de geçen gün peş peşe meydana gelen 4'ün üzerindeki depremlerin ardından yer bilimci (jeolog) Prof. Dr. Naci Görür, bölgeye ilişkin öngörülerini paylaştı.

Depremin meydana geldiği fay hakkında bilgiler veren Naci Görür, depremin düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde meydana geldiğini ve bu zonun da Kuzey Anadolu Fay Hattı'ndan ayrılıp Mersin'e kadar uzandığını vurguladı.

2023/02/06/turkiye-fay-hatti-haritasi.jpg

KAYSERİ'Yİ SALLAYAN FAY HATTI MERSİN'E KADAR UZANIYOR

Görür'ün Twitter hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

"Saraycık-İncesu/Kayseri'de 4,9 ve 4,2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF'dan ayrılıp Mersin'e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer VIII olmuştur.

1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835'de 1000'den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur.

2023/02/06/evimin-altindan-fay-hatti-geciyor-mu.jpg

NACİ GÖRÜR'DEN 5 İL İÇİN UYARI

Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle ERZİNCAN-KARLIOVA, MALATYA, ADANA, KAYSERİ ve SİVAS yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. Sevgiyle.

Not: Sizleri bilgilendirmek amacıyla yazıyorum, yoksa büyük deprem olacak, şu zamanda olacak, vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır."

ANLIK VE SON DEPREMLER HARİTASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN