Bu hayvana dokunanlara öyle bir ceza verilecek ki, önünüzden geçerken saygıyla bekleyeceksiniz!

Bu hayvana dokunanlara öyle bir ceza verilecek ki, önünüzden geçerken saygıyla bekleyeceksiniz!

Hayvan haklarıyla ilgili yürürlüğe girecek yeni kanunla, evcil hayvan statüsü yeniden belirlenirken, nedeni olmadan fare öldürenlere ağır cezalar verilmesi öngörülüyor. İşte detaylar...

İspanya'nın yeni hayvan hakları kanunuyla insanların hayvanlara karşı davranışlarına sıkı düzenlemeler getiriliyor. Daha önce yasal olarak hiçbir koruması olmayan fareler artık hak sahibi oluyor.

Omurgalı oldukları için fare öldürmek artık 6 ile 18 ay arasında hapis cezasıyla cezalandırılacak. Ancak fareyi meşru müdafaa amacıyla ya da profesyonel nedenlerle (haşere kontrolü) öldürürseniz bu eylem ceza gerektirmeyecek.

fare-oldurmenin-cezasi-ne-kadar.jpg

EVCİL HAYVAN STATÜSÜ YENİDEN BELİRLENİYOR

Ayrıca kanunla 'evcil hayvan' statüsüne girecek hayvanların belirlenerek bir liste oluşturulması kararı alındı. Henüz bu hayvanların listesi yok ancak kanunda şimdilik köpek, kedi ve gelinciklerin ismi verilmiş.

Tam listeyi Hayvanların Korunması ve Hakları için oluşturulan Bilimsel ve Teknik Komite belirleyecek. Bu liste her 3 ya da 4 yılda bir güncellenecek. Listede memeliler, sürüngenler, kuşlar, amfibiler, balıklar ve omurgasızlar diye alt başlıklar yer alacak.

SERT CEZALAR GELİYOR

Öte yandan evcil hayvan sahiplerinin hayvanların üremesini cerrahi kısırlaştırma yoluyla engellemesi de zorunlu tutuluyor. Bunu yapmayanlara 500 ile 10 bin euro arasında para cezası verilecek.

Haber Global'de yer alan habere göre, evcil hayvan sahibi olmak isteyen kişi, hayvanı sahiplenirken hayvanın üremeyeceğine dair taahhütte bulunacak. Bu özellikle kedi, köpek ve gelincik için geçerli.

Diğer hayvan türleri için kısırlaştırma kararları veteriner hekimlerin kararlarına göre verilecek. Buradaki amaç hayvan popülasyonunun kontrolsüz biçimde artmasını ve bu hayvanların sokağa terk edilmelerini engellemek.

Ayrıca artık dilencilerin de hayvan besleyebilmesine izin veriliyor. Böylece dışarıda bırakılan hayvanlarla ilgilenen dilencilerin cezalandırılması da engellenmiş olacak.

ÇALINAN YA DA KAYBOLAN HAYVAN 48 SAAT İÇİNDE BİLDİRİLECEK

Hayvandan sorumlu olan kişi hayvanın refahını, haklarını ve sağlıklı gelişimini garanti edecek yaşam koşulları sunmak zorunda.

Hayvanın denetimsiz bırakılması yasaklanırken kaybolması ya da çalınması halinde en geç 48 saat içinde ilgili makamlara haber verilmesi zorunlu hale getirildi.

Ayrıca sorumlu kişi, evcil hayvanının verdiği zararlardan da sorumlu olacak.

200 BİN EURO'YA KADAR CEZA VERİLEBİLECEK

Üç çeşit ihlal tipi belirlendi. Hayvanların denetimsiz dolaşmasına izin vermek, sigorta yaptırmamak ve kısırlaştırmamak hafif ihlal sayılacak ve 500 ile 10 bin euro arasında para cezası verilebilecek.

Hayvanın eğitiminde saldırganlık veya şiddet içeren yöntemlerin kullanılması, bir evcil hayvanın art arda 3 günden fazla terk edilmesi ve hayvanların kapalı alanlarda tutulması ise ciddi bir ihlal kabul edilecek ve 10 bin ila 50 bin euro arasında para cezası verilecek.

Evcil hayvanların öldürülmesi, av olarak veya dövüş için kullanılması ise çok ağır ihlal kabul edilecek ve 50 bin ile 200 bin euro arasında para cezası gerektirecek.

HER YERDEN EVCİL HAYVAN ALINAMAYACAK

Yeni kanunla evcil hayvanların internet aracılığıyla evcil hayvan mağazalarından ya da bireyler tarafından doğrudan satışı da yasaklandı. Evcil hayvanlar sadece kayıtlı yetiştiricilerden aracısız satın alınabilecek. Kedi ve köpeklerin satış esnasında en az 2 aylık olma zorunluluğu da bulunuyor.

Satın alınan hayvanın kaydettirilmesi ise kamuya ait hayvan koruma merkezleri ya da kayıtlı kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştirilebilecek. Hayvan sahipliğinin en fazla 6 ay içinde bu kurumlara bildirilmesi zorunlu olacak.

29 Eylül 2023 tarihinde yürürlüğe girecek yasa geriye dönük uygulanmayacak.

BOĞALAR YASAYA DAHİL DEĞİL

Öte yandan boğa güreşi için kullanılan hayvanlar, üretim için kullanılan hayvanlar ve deney, araştırma amaçlı hayvanlar bu yasa reformunun dışında tutuldu.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN