Back To Top
Bursa'da Deliballılar köyündeki evler yanlışlıkla SİT ilan edilince yıkılıyor

Bursa'da Deliballılar köyündeki evler yanlışlıkla SİT ilan edilince yıkılıyor

 - Son Güncelleme: 14.05.2019 Salı 01:16
Bursa\'da Deliballılar köyündeki evler yanlışlıkla SİT ilan edilince yıkılıyor
- A +

Bursa'nın Orhaneli ilçesi Deliballılar köyünde bulunan evler akıl almaz bir yanlışlık sonucunda yıkılıyor. Tarihi olmayan evler, köyün yanlışlıkla SİT alanı ilan edilmesi ile beraber yıkılmaya başladı. Köylüler çaresizlik içinde şehre taşınıyor.

Bursa'nın Orhaneli ilçesi Deliballılar köyü sakinlerinin başı, yapılan bir hata sebebiyle dertte. Köylüler, tarihi olmayan köy evlerinin SİT alanı ilan edilmesiyle birlikte yıkılışını izliyor.

KÖYLÜLER ŞEHRE TAŞINIYOR

Şu an köyde 10 ev yıkılmış ve harap vaziyette duruyor. Köylüler SİT alanı olduğu için molozları kaldırıp, yerine yeni ev yapamıyor. İşin içinden çıkamayan köylülerin yarısı, köylerini terk edip şehre taşınmak zorunda kaldı.

19-05/13/1-1557749386.jpg

EVLER YIKILIYOR, KİMSE BİR ŞEY YAPAMIYOR

Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini ifade eden Delibalılar Köyü Muhtarı Şahmeran Ay, "Köyümüzün evleri, SİT alanı ilan edilip Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmış. Bu evler koruma altındaysa, restore etmeleri gerekmez mi? Evler yıkılıyor. Kimse bir şey yapamıyor. Yıkılan evin molozunu da kaldıramıyoruz. Şu an köyde 10 tane yıkılmış bina var. Köyümüzün evleri tarihi falan değil. Evler yeni yapılmış evler. Evlerimiz tarihi SİT alanında olmasını gerektirecek şekilde değil." dedi.

19-05/13/ana-manset-1-1557749403.jpg

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN RESİM ÇEKMESİ İLE BAŞLADI

10 yıl önce üniversite öğrencilerinin köye gelerek eski evlerin fotoğraflarını çekmesinin ardından Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu harekete geçerek, evleri koruma altına aldı. Muhtar Şahmeran Ay, "Aslında evleri değil, bizim köyün insanlarını koruma altına alsınlar. Köyde insan kalmadı, herkes köyü terk ediyor. Köyde yaşayanların en genci 80 yaşında. Köyümüz nüfusu şu an 70 kişi. Göç olmadan önce 180 kişi yaşıyordu." diye konuştu.

19-05/13/adrlmy_9807.jpg

Evlerine çivi bile çakamayan köylüler ise "Köyümüzün evleri tarihi değil, evleri bizim babalarımız yaptı. Biz hatırlıyoruz. Bu yanlıştan bir an önce dönülsün. Yoksa, köyde yaşayan insan kalmayacak." şeklinde konuştu.

 

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN