CHP'li Belediye Başkanları: Üzerimizdeki yük taşınabilir olmaktan çıktı

CHP'li Belediye Başkanları: Üzerimizdeki yük taşınabilir olmaktan çıktı

CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, geçtiğimiz ay ortak açıklama yaparak duyurdukları önerilere hükümetten cevap gelmemesi üzerine, bugün bir açıklama daha yayımladı. "Vatandaşlarımızı korumak adına, ilettiğimiz bazı önerilerimizi ve uyarılarımızı yineleme ihtiyacı hissediyoruz" denilen açıklamada ''Belediyelerimiz üzerindeki yük, taşınabilir olmaktan çıkmıştır.'' ifadelerine yer verildi.

Cumhuriyet Halk Partili (CHP), 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, 27 Ocak 2022'de ortak bir deklarasyon ile açıkladıkları önerilerine hükümet yetkililerinden bir yanıt gelmemesi üzerine, ikinci bir basın açıklaması yayımladı.

Bugün sabah saatlerinde yayınlanan açıklamada CHP'li Belediye Başkanları, vatandaşları zamlardan korumak adına akaryakıt ile toplu ulaşımda kullanılan elektrik fiyatlarına ilişkin önerilerini bir kez daha kamuoyu ile paylaştı.

Belediye başkanları ortak açıklamada, "İlettiğimiz bazı önerilerimizi ve uyarılarımızı yineleme ihtiyacı hissediyoruz. Çünkü belediyelerimiz üzerindeki yük, taşınabilir olmaktan çıkmıştır" uyarısında bulundu.

''VATANDAŞLARIMIZI KORUMAK ADINA UYARILARIMIZI YİNELİYORUZ''

CHP'li 11 Belediye Başkanın imzasını taşıyan açıklamada, "Ülkemizde yaşanan ekonomik zorluklar, art arda gelen fiyat artışları, doğrudan yerel yönetimlerimizi, dolayısıyla da vatandaşlarımızı olumsuz yönde etkileme riski taşımaktadır. 27 Ocak 2022 tarihinde 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yayınladığımız ortak deklarasyonda, vatandaşlarımızı fiyat artışlarından korumak adına, bir dizi öneriyi merkezi idareye sunmuştuk. Bu önerilere yönelik bugüne dek herhangi bir açıklama gelmediği gibi, Türkiye Belediyeler Birliği’nin de bu konuya gözlerini kapattığını üzülerek görmekteyiz. Bugün gerçekleştirdiğimiz toplantı çerçevesinde, vatandaşlarımızı korumak adına, ilettiğimiz bazı önerilerimizi ve uyarılarımızı yineleme ihtiyacı hissediyoruz. Çünkü belediyelerimiz üzerindeki yük, taşınabilir olmaktan çıkmıştır." ifadelerine yer verildi.

CHP'li başkanlar öneri ve uyarılarını şu şekilde sıraladı:

1) Büyükşehir belediyelerimizin faaliyet gösterdiği pek çok alanda, yılbaşından önce ve sonra, bugüne dek ciddi fiyat artışları olmuş, olmaya da devam etmektedir. Vatandaşlarımızın gündelik yaşamlarında yoğun olarak kullandığı bu hizmet kalemlerindeki ciddi artışlar, yerel yönetimleri hizmet üretmede zorlar hale gelmiş, gelecek günlerle ilgili kaygılar oluşturmuştur.

2) Ulaşım hizmetlerinde, özellikle metro-tramvay kullanımında elektrik fiyatlarına gelen artışlar, lastik taşıtlı ulaşımda motorine sık sık gelen yoğun zamlarla, toplu taşımadaki fiyat artışları şimdiden kadük hale gelmiştir. Ülkedeki ekonomik zorlukları ve azalan alım gücünü de göz önünde bulundurarak, vatandaşlarımızı korumak adına, merkezi yönetim tarafından bazı kararların alınmasını elzem olarak görüyoruz

3) Türkiye toplam nüfusunun yarısı kadar nüfusa, çeşitli hizmetler ulaştıran 11 Büyükşehir Başkanı olarak, bir önceki deklarasyonumuzda dile getirdiğimiz talepleri, bir kez daha tekrarlamak gereği hissediyoruz: Özellikle toplu taşımanın sağlıklı bir şekilde devam etmesi için, belediyelerin kullandığı akaryakıta KDV ve ÖTV muafiyeti getirilmesi talebimizdir.

Yine toplu taşımada yoğun tüketilen elektrik maliyetlerinde belediyeler için yeni ve avantajlı bir tarifeye geçilmesini gerektirmektedir. Burada belirtmek isteriz ki; 2019 yılından bugüne elektrik fiyatlarındaki artış, yüzde 300’e ulaşmıştır. Unutmamak gerekir ki; elektrik fiyatlarındaki artış, doğrudan su maliyetlerini artırmaktadır. Su işletmelerimizin en önemli maliyet kalemi, elektrik tüketimidir. İdarelerimizin vatandaşa su ulaştırmakta kullandığı elektrik fiyatlarında indirimli tarifeler düzenlenmelidir.

Çünkü, bir önceki yıla su idarelerimizin ödediği elektrik faturası 3 kata çıkmıştır. Aynı şekilde 2019 yılından bugüne yüzde 113 oranında fiyat artışı yaşanan doğalgazda da belediyelere yönelik farklı bir tarife uygulamasını talep etmekteyiz. Keza, büyükşehir belediyelerimiz tüm imkanlarını zorlayarak, olağanüstü artan üretim maliyetlerine rağmen, Halk Ekmek’i bu zamana kadar en uygun fiyatla vatandaşlarımızın hizmetine sunmuştur. Gelinen noktada, belediyelere TMO tarafından yeteri kadar unun uygun fiyatlama ile verilmemesi durumunda, bu üretim maliyetleri de katlanabilir olmaktan çıkacaktır.

AÇIKLAMADA İMZASI OLAN BELEDİYE BAŞKANLARI

 • Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar
 • Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek
 • Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş
 • Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu
 • Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen
 • İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu
 • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer
 • Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün
 • Mersin Belediye Başkanı Vahap Seçer
 • Tekirdağ Belediye Başkanı Kadir Albayrak
 • Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (13)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
13 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN