CHP'li İlgezdi: Hukuksuz atanan genel müdürler ne zaman görevden alınacak?

CHP'li İlgezdi: Hukuksuz atanan genel müdürler ne zaman görevden alınacak?

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Anayasa Mahkemesi'nin KHK hükümlerini iptal etmesinin ardından, hukuksuz atanan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ve diğer kültür kurumları yöneticilerinin ne zaman görevden alınacağını sordu. İlgezdi, mevcut yöneticilerin hukuka aykırı atamalar nedeniyle derhal görevden alınması gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ve diğer kültür kurumları yöneticilerinin keyfi şekilde atanmasının önünü açan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hükmünün Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından, hukuksuz atanan bu yöneticilerin ne zaman görevden alınacağını sordu.

BAKANLIK GÖZ GÖRE GÖRE HUKUKSUZLUĞUN ARKASINDA DURUYOR

Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı sanat kurumlarına, bakanlıkça istenen kişilerin yönetici olarak atanmasını sağlayan KHK hükmünün Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini hatırlattı. İlgezdi, “2018 yılındaki KHK ile Kültür Bakanlığına bağlı sanat kurumlarının kanunlarında olan ve yöneticilerin hangi özellikleri taşıması gerektiğini tarif eden kanun maddesi iptal edilmişti. Bakanlık buna dayanarak başta Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü olmak üzere birçok yönetici ataması yapmıştı. Anayasa Mahkemesinin ilgili KHK’nın atama hükümlerini iptali ile bu atamalar hukuksuz hale döndü. Bu yöneticilerin derhal görevden alınması ve yerlerine ilgili kanunlardaki hükümlere uygun kişilerin atanması gerekiyor. Bakanlık göz göre göre hukuksuzluğun arkasında duruyor” dedi.

'HUKUKSUZLUK KAMUDAN SANATA HER YERİ KAPLAMIŞ DURUMDA'

CHP'li İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a bir soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıdı. Dr. Akkuş İlgezdi, Anayasa Mahkemesi iptal kararından bugüne kadar iptal hükmüne göre yönetici yapılan ve görevden alınmayan tüm yöneticilerin yaptıkları iş ve işlemlerin hukuksuz olduğunu ifade etti. İlgezdi, “KHK’nın atama ile ilgili hükümleri iptal edildiği için, sanat kurumlarının kendi kanunlarındaki kriterlere uygun olmayan yöneticiler hala bu kurumları yönetiyor. Ve alınan tüm kararlar hukuk dışı. Gerek bakanlık, gerekse şu an hukuksuz bir şekilde yöneticilik yapanlar görevden alma ve istifa kurumlarını akıllarına getirmiyor. AK Parti iktidarında hukuksuzluk adliyeden sokağa, kamudan sanata her yeri kaplamış durumda” açıklamasını yaptı.

Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, soru önergesinde şu sorulara yanıt aradı:

  • İptal edilen KHK maddesine göre ataması hukuksuz hale gelen yöneticileri görevden alacak mısınız?
  • KHK’nın iptal edilen hükümlerine göre atanmış yöneticilerin, iptal tarihinden bugüne yaptıkları iş ve işlemler hükümsüz değil midir?
  • KHK’nın iptal edilen hükümlerine göre atanmış yöneticilerin, iptal tarihinden bugüne yaptıkları iş ve işlemlerden doğan ve doğacak zararlar ne olacaktır?
  • 5441 sayılı kanundaki Devlet Tiyatroları Genel Müdürünün atanması için kanunda tarif edilen vasıflara uygun bir genel müdür ne zaman atanacaktır?
  • 6940 sayılı kanundaki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası yöneticilerinin atanması için kanunda tarif edilen vasıflara uygun yöneticiler ne zaman atanacaktır?

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN