Demirtaş: Değil jetle Diyarbakır'a, mekikle Mars'a götürseler durum değişmez

Demirtaş: Değil jetle Diyarbakır'a, mekikle Mars'a götürseler durum değişmez

Eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, kalp krizi geçiren babasını ziyaret etmek için özel jetle Diyarbakır'a götürülmesine ilişkin konuşurken, AK Parti’nin Kürt oyları olmadan seçimde başarılı olamayacağının belli olduğunu belirterek "Bu nedenle bazı hamleler yapması normal. Bunca yaşananlar hafızalarda henüz canlıyken, haksızlıklar ve hukuksuzluklar artarak devam ederken beni değil jetle Diyarbakır’a, mekikle Mars’a da götürseler durum değişmez" dedi.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, kalp krizi geçiren babasını görmesi için özel güvenlik önlemleriyle Diyarbakır'a götürülmesi hakkında ilk kez açıklama yaptı. Demirtaş, olayın nasıl geliştiğini ve iktidarın bu meseleye nasıl yaklaştığına dair düşüncelerini halktv.com.tr'den İsmail Saymaz’a anlattı.

'SAAT 23.15'TE İZİN VERİLDİĞİNİ SÖYLEDİLER'

Demirtaş, ziyaret izni verilmesini bekleyip beklemediğine ilişkin soruya karşı şu yanıtı verdi:

"Cezaevi Müdürlüğüne bizzat ben dilekçeyle başvuru yaptım. Babamın sağlık durumunu ve hayati tehlike taşıdığını gösteren sağlık kurulu raporunu da ekledim. Ancak izin verilip verilmeyeceğinden emin değildim. Geçen yıl da iki defa annem için benzer başvuruyu yapmıştım, ekinde sağlık kurulu raporu olmadığı gerekçesiyle talebim reddedilmişti. Annemin hayati tehlikesi olmasına rağmen doktorlar rapor vermeye bile çekiniyorlardı açıkçası. Başvuru yaptığımda ailemin ve avukatlarımın haberi vardı ama izin verildiği bilgisi 23.15’te bana iletildi. O saatten sonra avukat görüşüne de artık izin verilmiyordu. Dolayısıyla avukatlarımın ve ailemin o anda haberi olmadı. Zaten 23.45’te cezaevinden çıkarıldım ve yola koyulduk."

'ZİYARETİM 45 DAKİKA SÜRDÜ'

Ziyaretnin toplam 45 dakika sürdüğünü söyleyen Demirtaş, "Babamla 30 dakika görüştüm. Onun için de benim için de moral oldu. Kalbindeki dört damar tıkanmış, ameliyat öneriliyor. 15 dakika kadar da doktorlarla babamın sağlık durumu hakkında beni bilgilendirdiler" dedi.

Eski HDP Eş Başkanı, yolculuk süreciyle ilgili "Güvenlik nedeniyle bana da seyahat hakkında bilgi verilmedi. Edirne’den Çorlu Havaalanına helikopterle, oradan da küçük bir uçakla Diyarbakır’a götürüldüm. Uçak da helikopter de 4 Kasım 2016’da ilk tutuklandığımızda Figen Hanım ile ikimizi Diyarbakır’dan Kandıra ve Edirne cezaevlerine getiren uçak ve helikopterdi. Çok yoğun güvenlik önlemi alınmıştı. Sanırım 50 araçlık güvenlik konvoyuyla havaalanında hastaneye götürülüp getirildim" ifadelerini kullandı.

'CUMHURBAŞKANININ ONAYIYLA YAPILDIĞINI BİLECEK AKDAR DENEYİMLİYİM'

Demirtaş, "Size jest yapıldığı iddia ediliyor. Bu bir jest midir?" sorusuna ise şöyle karşılık verdi:

"Galiba özel durumum nedeniyle böylesi bir güvenlik tedbiriyle götürüldüm. Yoksa aynı ‘jesti’ ilk tutuklandığımızda da yapmışlardı. Kimse de 'Neden jetle ve helikopterle hapishaneye götürdünüz?' diye sormadı. Yani ortada jest değil, konumum nedeniyle ve güvenlik hassasiyetiyle bir zorunluluk vardı sanırım.

İzin verilmeyebilirdi de tabii. Bunun da sadece Cumhurbaşkanı’nın onayıyla yapılabileceğini bilecek kadar deneyimliyim. Sonuçta insani bir durumdu, altından büyük siyasi mesajlar çıkarmak doğru değil. Unutulmasın ki, biz altı yıldır suçsuz yere ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına rağmen ailemizden binlerce kilometre ötede, 12 metrekarelik bir hücrede tutuluyoruz. Bence sorgulanması gereken budur. Yoksa insani tavra karşı benim de tavrım saygı çerçevesindedir."

'AKP'NİN SEÇİM ÖNCESİ HAMLELER YAPMASI NORMAL'

"Aysel Tuğluk’un bırakılması, Kobani davasında tahliye, AK Parti’nin HDP’yi ziyareti ve sizin Diyarbakır yolculuğunuz üst üste geldi. Bunlar birer tesadüf müdür? Yoksa AK Parti’nin Kürtlere ve HDP seçmenlerine yönelik bir başka hesabından söz edebilir miyiz?" sorusu karşısında da Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

"Herhalde babam, kalp krizini özellikle bu döneme denk getirmedi. Dolayısıyla bu saydıklarınız arasında benim durumum biraz tesadüf oldu. Öte yandan AKP’nin Kürt oyları olmadan seçimde başarılı olamayacağını herkes biliyor. Bu nedenle bazı hamleler yapması normal. Asıl anormal olan, hiçbir hamle yapmaya cesareti olmayanların tutumudur. Bunca yaşananlar hafızalarda henüz canlıyken, haksızlıklar ve hukuksuzluklar artarak devam ederken beni değil jetle Diyarbakır’a, mekikle Mars’a da götürseler durum değişmez.

HDP’nin desteği demokrasiye, özgürlüklere ve onurlu barışa olacaktır. Bunun için iki ittifakın da çok daha ciddi ve kayda değer hamleler yapmasını, somut adımlar atmasını beklemek bizim ve seçmenimizin hakkı ve beklentisidir. Bu adımlar ilkeli ve samimi olursa bundan tüm Türkiye kazançlı çıkar."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (9)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
9 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN