Deprem dayanıklılık testi ücretsiz oldu! İBB ve KİPTAŞ riskli binaları kâr etmeden maliyetine yeniliyor

İstanbul'da başvuru yapılan binaların deprem dayanıklılığını ücretsiz olarak testini gerçekleştiren İBB, riskli binaların KİPTAŞ aracılığıyla kâr etmeden maliyetine yenilenmesine mart ayından itibaren başlanacağını açıkladı. 110 binden fazla bina tarama başvurusu alan İBB, ilk etapta 10 bin binayı yenileyecek. Binaları yenilenen hanelere de inşaat süresi boyunca aylık 4 bin 500 TL kira yardımı yapılacak. İşte, İBB-KİPTAŞ bina yenileme başvuru sayfası...

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'İstanbul Güçleniyor' sistemiyle, hızlı taramaya başvuran ve güçlendirme önerisi alan binalardan başlayarak maliyetine güçlendirme yapacaklarını, başvuruların mart ortasından itibaren alınmaya başlanacağını söyledi.

İBB'nin İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlediği 'İstanbul Deprem Seferberlik Planı' programında konuşan İmamoğlu, Kahramanmaraş depreminin Türkiye'deki tüm yöneticileri bir yol ayrımına getirdiğini, artık çok hızlı, net ve kararlı olunması, hep birlikte harekete geçilmesi gerektiğini kaydetti.

istanbul-yenileniyor-ekrem-imamoglu-2.jpg

"MARMARA DEPREM KONSEYİ KURULMALI"

'İstanbul Deprem Seferberlik Planı' kapsamındaki çözüm önerilerini paylaşan İmamoğlu, İstanbul ve Marmara Bölgesi'ni depreme hazırlamak üzere bir 'Marmara Deprem Konseyi' kurulması talebini dile getirdi.

Konseyde hangi kurumun ne düzeyde görev alacağının belirleneceğini ve hızlı bir süreç işletileceğini anlatan İmamoğlu, İstanbul ve Marmara deprem seferberliğinin bilimsel, planlı ve kararlı adımlarla başlatılacağını söyledi.

İmamoğlu, İBB'nin, böyle bir organizasyonda üzerine düşen görevi sonuna kadar yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

İBB deprem bütçesinin hızlıca revize edilmesi gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, kentin depreme dirençli hale getirilmesi için mevzuat çalışmalarının yapılmasının şart olduğunu aktardı.

istanbul-yenileniyor-ekrem-imamoglu-1.jpg

"HIZLI TARAMA BAŞVURU SAYISI 110 BİNİ GEÇTİ"

Yapı güçlendirme konusuna ilişkin yasal düzenleme için merkezi yönetimden işbirliği ve finans desteği isteyen İmamoğlu, şöyle konuştu:

" 'İstanbul Güçleniyor' sistemi kuruyoruz. Bu sistem ile 'Hızlı Tarama Yöntemi'ne başvuran ve güçlendirme önerisi alan binalardan başlayıp maliyetine güçlendirme yapacağız. Kısmi ve kapsamlı güçlendirmeye ilişkin ayrı bir yönetmelik hazırlıyoruz. Bu yönetmelikte riskli bina analizi ve hızlı bina taraması sonuçlarına göre güçlendirme kapsamında olacak yapılar için yapım süreci ve finansman modellerini de tarif edeceğiz. Mart ortasından itibaren başvuru almaya başlayacaklar."

Hızlı tarama yönteminin mevzuata konularak yaygınlaştırılacağını dile getiren İmamoğlu, Kahramanmaraş depremi sonrasında hızlı tarama sistemine başvuranların sayısının 110 bini geçtiğini, bu işi yaygınlaştırmak için meslek odaları ve ilgili paydaşlarla ilerleyecekleri bir protokol yaptıklarını kaydetti.

İmamoğlu, "Bütüncül konut politikaları yaklaşımı dahilinde mart ayında, kendi mülkiyetimizde bulunan proje ve ruhsatlandırma süreci bitmiş alanlarda ilk etapta 5 bin birimlik sosyal kiralık konut ve ödenebilir sosyal konut yapımının temelini hızlıca atıyor olacağız. Orta vadede 10 bin konutun daha inşa sürecini sizlerle beraber yakın zamanda paylaşacağız" diye konuştu.

istanbul-yenileniyor-ekrem-imamoglu-3.jpg

"KENTİN İKİ YAKASINA GEÇİCİ BARINMA ALANLARI"

Avrupa ve Anadolu yakalarında 4,5 milyon vatandaş için geçici barınma alanlarını hızla hazırlayacaklarını belirten İmamoğlu, "Altyapı çalışmalarının geliştirilmesi ve hızlanması için merkezi yönetim desteği ve finansal desteğe yoğun ihtiyaç var" dedi.

İmamoğlu, boş konutların kullandırılması programına ilişkin yasal, yönetsel düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusuna da değinerek, deprem sonrası toplanma ve geçici barınma alanlarının fiziki altyapılarının geliştirilmesi için merkezi idare ile eş güdüm halinde olunması gerektiğini aktardı.

İstanbul'un iletişim, elektrik, enerji gibi tüm altyapı sistemlerini depreme dirençli hale getirmek için ilgili aktörlerle çalışacaklarını anlatan İmamoğlu, İstanbul için özel kanun çıkarılmasının zorunluluk olduğunu söyledi.

İmamoğlu, arama-kurtarma ekiplerinin oluşturulacağı bir projeyi hayata geçireceklerini belirterek, bedelli askerlik yapanlara afet gönüllüsü eğitimi verilmesini teklif etti.

Olası Marmara depreminin sadece İstanbul'u ya da Marmara Bölgesi'ni değil, Türkiye'yi, ülkenin geleceğini ve ekonomisini de tehdit ettiğini söyleyen İmamoğlu, "Unutmamalıyız ki yaklaşan tehlike milli güvenliğimizi tehdit etmektedir" dedi.

2023/02/26/ibb-kiptas-bina-yenileme-basvurusu-5.jpg

BİNA YENİLEME BAŞVURUSU NASIL VE NEREYE YAPILIR?

İBB, 2019 yılından beri başvuru üzerine tespit edilen riskli binaları KİPTAŞ aracılığıyla yeniliyor. Dönüşüm programına dahil olan hanelere de aylık 4 bin 500 TL kira yardımı veriliyor.

İstanbul'da risk altındaki konut stokunun güvenli, depreme dayanıklı, çevreyle dost yapılara dönüştürülmesini amaçlayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri olan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ'ın paydaşı olduğu 'İstanbul Yenileniyor' platformu, olası Marmara Depremi'ne karşı dayanıksız olan yapının yenilenmesi sürecinde yardımcı ve yol gösterici olmayı hedefliyor.

İlk etapta vatandaşların başvurusunun olumlu değerlendirilmesi için kriterler başvurulan parselin;

* Özel mülkiyette yer alması,
* Bu yapıların 1999 yılı öncesinde yapılmış olması gerekiyor.

Yapının ve üzerinde bulunduğu parsel bu kriterleri sağlıyorsa başvuru sekmesinde ilgili alanları doldurmak gerekiyor. Başvurunun olumlu değerlendirilmesi ve sürecin ilerlemesi için bu kriterler sağlanmalı.

2023/02/23/ibb-kiptas-bina-yenileme-basvurusu-2.jpg

'İstanbul Yenileniyor' projesi ile olası riskli yapıların yenilenme süreci sırasıyla 'Başvuru', 'Teklif' ve 'Uzlaşma' olarak 3 aşamada gerçekleşiyor.

Başvuru sonrası 7 iş günü içerisinde hazırlanacak 'Bilgilendirme Formu' istanbulyenileniyor.com internet sitesinden takip edilebilir.

'Teklif' ve 'Uzlaşma' aşamalarına geçebilmek için 'İstanbul Yenileniyor Süreci' başlığı altında belirtilen yol haritasını izlemek gerekiyor.

Sistemle ilgili bilgi ve destek almak isterseniz 444 06 04 no'lu çağrı merkezini (hafta içi 09.00-16.30 saatleri arasında) arayabilirsiniz.

Sorularınız için 'Sıkça Sorulan Sorular' sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

'İSTANBUL YENİLENİYOR' PROJESİNE BAŞVURU SAYFASI

İBB BİNA DEPREM DAYANIKLILIK TESTİ BAŞVURU SAYFASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN