Back To Top
Düzce'de yıkılma riski taşıyan 66 bina boşaltılacak

Düzce'de yıkılma riski taşıyan 66 bina boşaltılacak

 - Son Güncelleme: 23.07.2019 Salı 16:08
Düzce\'de yıkılma riski taşıyan 66 bina boşaltılacak
- A +

Düzce'nin afet bölgesi olarak ilan edeceğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, yıkılma riski taşıyan 66 binanın boşaltılacağını söyledi. Bakan Kurum "3 ilçe 45 köyde hasar tespit çalışması yapıldı. Yapılan hasar tespit çalışmalarına göre 319 az hasarlı binamız, 45 ağır hasarlı binamız, 85 yıkık ve 26 da istinat duvarı olmak üzere toplamda 475 binamız bu heyelandan, selden etkilenmiş durumda" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Düzce'deki sel felakatine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, yıkılma riski taşıyan 66 binanın boşaltılacağını söyledi.

Bakan Kurum'un açıklamaları kısaca şöyle:

"Selin etkilerinin ne kadar sert olduğu görüldü. Kayıp 7 vatandaşımızdan 5'inin cenazesine ulaşıldı. 2 kardeşimiz için çalışmalarımız devam ediyor. Belediyelerimiz, AFAD ve bakanlığımız çalışmalarına devam ediyor. Buradaki süreç valimiz koordinasyonunda işletiliyor. İklim değişikliğiyle ilgili mücadele ülkemizin en önemli gündem maddesi.

Eylem planlarımızı açıklamıştık. Yapılması gereken işlemleri valilik kararıyla belediyelerimize gönderdik. Dere güzergahları üzerindeki konutun taşınma sürecini yürütüyoruz. Batı Karadeniz bölgemizde de iklim değişikliğinin ikinci etabı olan mücadeleyi sürdürme amacıyla tespitlerimize başladık. yapılması gereken her türlü adımı atacağımızı yeniliyorum.

19-07/23/ana-manset-1563887309.jpgÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Düzce'nin Cumayeri ve Akçakoca ilçelerinde yaşanan toprak kayması ve sel yaşanan köylerde incelemelerde bulundu.

"DERE KENARINDAKİ BİNALAR ÖNCELİĞİMİZ"

Dere kenarındaki binaların taşınması önceliğimiz. Toplamda 3 ilçe 45 köyde hasar tespit çalışması yapıldı. Yapılan hasar tespit çalışmalarına göre 319 az hasarlı binamız, 45 ağır hasarlı binamız, 85 yıkık ve 26 da istinat duvarı olmak üzere toplamda 475 binamız bu heyelandan, selden etkilenmiş durumda. Yine 66 binamız da heyelan riski altında. Bu binaların boşaltılması sürecini yapıyoruz. Tespit çalışmaları bitince bu süreci yapacağız. Belediyelerimizin ihtiyacı olan tüm desteği vereceğiz.

Afet bölgesine ilişkin talep valiliğimiz kanalıyla gönderildi. Afet İşleri Başkanlığımız bu süreci çalışıyorlar. Afet bölgesi ilan edilsin edilmesin, buradaki enkaz devletimiz tarafından en kısa sürede kaldırılacak. Bölgede herhangi bir salgın riskinden arkadaşlarımız bahsetmedi. Bununla ilgili her türlü tedbiri valiliğimiz, AFAD, Kızılay ve tüm birimlerimiz almıştır."

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN