Back To Top
Emine Kurnaz'ın büyük imtihanı | 2 ayda tüm ailesini kaybetti

Emine Kurnaz'ın büyük imtihanı | 2 ayda tüm ailesini kaybetti

 - Son Güncelleme: 21.10.2019 Pazartesi 20:13
Emine Kurnaz\'ın büyük imtihanı | 2 ayda tüm ailesini kaybetti
- A +

Antalya Serik'de yaşayan 45 yaşında Emine Kurnaz, son 2 ayda eşini beyin kanamasından, çocukları Okay ile Ayşe Kurnaz'ı da motosiklet kazasında kaybetti. Her gün eşi ve çocuklarının mezarını ziyaret eden acılı anne, organlarını bağışladığı 18 yaşındaki kızı Ayşe için "Benim çocuğum ölmedi. Bir yerlerde yaşıyor" diyerek gözyaşı döktü.

Antalya'nın Serik ilçesinde yaşayan 15 yaşındaki Okay Kurnaz ile ablası 18 yaşında Ayşe Kurnaz, 27 Eylül'de motosikletle gezintiye çıktı. Okay Kurnaz'ın kullandığı motosiklet, Doğanay Sitesi önünde Muhsin G. yönetimindeki servis midibüsüyle çarpıştı.

Motosikletle savrulan ve ikisinde de kask bulunmayan kardeşler, ağır yaralandı. Serik Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Okay Kurnaz, tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde (AÜ) tedaviye alınan Ayşe Kurnaz'ın ise 3 Ekim'de beyin ölümü gerçekleşti. Anne Emine Kurnaz kızının kalp, karaciğer, akciğer ve böbrekleri ile kornealarını bağışladı.

ORGANLARI HAYAT VERDİ

AÜ Hastanesi Organ Nakli Merkezi Prof. Dr. Bülent Aydınlı ve ekibi, Ayşe Kurnaz'ın sol böbreğini Trabzon'dan gelen Cemil Büyükkara'ya, sağ böbreğini Van'dan giden Eyüp Koçak'a, karaciğerinin yarısını Denizli'de yaşayan Veli Şadı'ya, diğer yarısını da Şanlıurfa'dan giden akçaağaç şurubu hastalığı olan 3 yaşındaki Ayşe Karakuş'a nakletti. Ayşe Kurnaz'ın kalbi İstanbul'da, akciğeri de Ankara'da organ bekleyen hastalara nakledildi.

KIZININ KABRİNE DUVAK BIRAKTI

Yaklaşık 2 ay önce eşi Faik Kurnaz'ı beyin kanamasından kaybeden, çocukları Okay ve Ayşe'yi trafik terörüne kurban veren Emine Kurnaz, her gün mahalle mezarlığındaki kabirleri ziyaret ederek, kaybettiklerinin fotoğraflarına bakarak teselli bulmaya çalışıyor. Kızının kabrine duvak bırakan Emine Kurnaz "Acımız büyük. Ne yapabiliriz? Elimizden gelen bir şey yok. Çocuklarım kaza geçirdiğinde ambulansların olay yerine geç geldiğini görgü şahitlerinden duydum. Hastaneye daha erken varsa daha erken müdahale edilseydi belki kızım kurtulabilirdi. Tamam oğlumun durumu çok ağırmış, o kurtulamazdı ama kızım kurtulabilirdi. En azından 2 evlat acısı yaşamazdım" dedi.

19-10/21/ana-manset-2-1571646505.jpg

"KÜÇÜCÜKTÜ BENİM ÇOCUĞUM"

Boğazkent Mahallesi'ne sürekli sabit duracak ambulans verilmesini talep eden Kurnaz "İki ciğerim gitti. Başkalarının da ciğeri yanmasın. Başkalarının gözyaşları akmasın. Ambulans olursa en azından bu tür kazalarda erken müdahale olur. Benim çocuğum 15 yaşındaydı. Küçücüktü benim çocuğum. Sesime kulak verilmesini istiyorum. Kimsenin kuzuları gitmesin. Buraya ambulans verilsin" diye konuştu.

19-10/21/ana-manset-2-1571646524.jpg

"BENİM ÇOCUĞUMUN ORGANI YAŞIYOR"

Organ bağışı yapılan hastalarla ilgili de Kurnaz, şöyle dedi: "Beni küçük Ayşe'nin anneannesi aradı. Çocuk uyandığında videosunu çekmişler. Bana telefon ettiler. Aileyle konuştum. Herhalde diğerleri de şu an hastanedeler. Çıktıklarında arayacaklardır. Ayşe'nin annesiydim. Onların da annesi olmak istiyorum. Benim çocuğum toprak oldu. Onlar yaşasın. Sağlıklarına inşallah bir an önce kavuşurlar. Benim ciğerim yandı, onlar evlat acısı, anne-baba acısı görmesin. Organ nakli yapılanlardan davet gelirse ve imkanım olursa gitmek isterim. Onlar da benim çocuğumun bir organı yaşıyor. Kalbi birinde atıyor. Ciğeri birinde yaşıyor. Benim çocuğum ölmedi. Bir yerlerde yaşıyor. Öyle teselli bulmaya çalışıyorum."

19-10/21/eb01a6be418dab38a3e972e59005740d-1571646542.jpg

"KAFALARINDA KASK YOKTU"

Motosiklet kullanıcılarına kask kullanmaları tavsiyesinde bulunan acılı anne, "Benim çocuklarım küçük yaşta gitti. Çocuklarım motosiklete bindiklerinde kafalarında kask yoktu. Benim haberim yoktu ama kimse çocuğunu kasksız motora bindirmesin. Binenler de dikkat etsin. Kaza durumlarında da çocuklarının organlarını bağışlasınlar. Bir kişi ölüyor ama birçok kişi yaşıyor. Bence çok iyi bir şey. Toprak oldular ama organları yaşasın bir yerlerde" dedi.

19-10/21/eb5b749814f5de5f4fc1f4c7b9593cce-1571646553.jpg

ANTALYA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN