Altılı Masa dördüncü kez toplanıyor: En ciddi gündem ilkeler

Altılı Masa dördüncü kez toplanıyor: En ciddi gündem ilkeler

Altılı masa ağır gündemle toplanıyor... Liderler ‘ilke ve hedeflerin’ çerçevesini belirleyen metni somut hale getirmek için uzlaşma zemini arayacak. Seçim güvenliği de kritik başlık olacak.

Altı muhalefet partisinin liderleri bugün dördüncü çalışma yemeğinde bir araya gelecek. Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilecek toplantıda, bugüne kadar üzerinde çalışılan parlamenter sisteme geçiş, seçim güvenliği gibi başlıklarda izlenecek yolun nihai çerçevesinin belirlenmesi bekleniyor. Bu kapsamda liderler çalışma komisyonlarından gelen raporları değerlendirecek, ön metin çıkarılacak. Yuvarlak masada, seçim güvenliğine ilişkin alınacak önlemler de değerlendirilecek.

ALTILI MASA DÖRDÜNCÜ KEZ TOPLANIYOR

Altılı masa bugün Gelecek Partisi lideri Davutoğlu’nun ev sahipliğinde toplanıyor. Liderlerin buluşma öncesi sosyal medyadan ‘Türkiye’nin Masası’ olarak duyurduğu toplantıda iş birliğinin temel ilke ve hedeflerinin somutlaşması bekleniyor. Ayrıca masadan cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin yeni bir mesaj da çıkabilir.

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi liderlerinin oluşturduğu altılı masanın dördüncü toplantısı Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde bugün gerçekleşecek. Toplantı öncesi altı lider sosyal medya hesaplarından ‘Türkiye’nin masası’ notuyla bir video yayınladı. “Memleket Sevdası, Türkiye’nin Masası” sloganı ile biten videoda masa yapan bir dede ile torunu arasındaki diyaloğa yer verildi. Toplantıda 6 partinin yaptığı iş birliğinin ilke ve hedeflerini belirleyen metnin somutlaştırılması hedefleniyor. Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Mutabakat Metnine imza atan 6 muhalefet liderinin son toplantısında parlamenter sisteme geçiş sürecinin anayasal ve yasal çerçevesi, seçim güvenliği ve iş birliğinin temel ilke ve hedefleri konularında çalışacak komisyonlar kuruldu. Söz konusu komisyonlar geçtiğimiz ay içinde her hafta toplandı. Bugün yapılacak dördüncü toplantıda liderlerin bu komisyonların çalışmalarından ortaya çıkan raporları değerlendirmesi bekleniyor. Edinilen bilgiye göre 6 siyasi parti temsilcisinin katıldığı Seçim Komisyonu toplantılarında seçim süreci boyunca yapılacak çalışmalar 24 başlıkta belirlendi. Seçim sonuçlarını izleyecek alt yapının oluşturulması, hukuki destek, sandık kurulu üyelerinin takibi gibi çalışma alanları belirleyen komisyon kararları liderlerin onayına sunulacak. Toplantıda seçim kadar önem verilen sandık güvenliği çalışmasının 6 partinin ittifak kombinasyonu ne olursa olsun devam etmesinin de kayda alınması bekleniyor. Son toplantı sonrası kurulan komisyonlar aynı zamanda ittifakın ilke ve hedefleri ile ilgili de çalışma yapıyor. Bu kapsamda bugün yapılacak toplantının önemli başlıklarından biri de “iş birliği yapan 6 partinin ortak söylem, tavır ve duruş sergileyeceği ilke ve değerlerin somutlaşması” olacak. 6 siyasi partinin toplantısından bir başka beklenti ise cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili yeni bir mesaj daha verilmesi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (10)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
10 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN