Back To Top
Fatsa-Ünye'deki altın madeninde siyanür kullanılıyor

Fatsa-Ünye'deki altın madeninde siyanür kullanılıyor

 - Son Güncelleme: 09.01.2020 Perşembe 16:33
Fatsa-Ünye\'deki altın madeninde siyanür kullanılıyor
- A +

Dünyanın birçok yerinde yasaklanan siyanürle altın arama çalışmaları Fatsa-Ünye sınırında 10 kilometrekarelik alanda tepkilere rağmen devam ediyor.

Bölgedeki altın madeninde siyanür kullanılmasına tepki gösteren Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş, altın madeninin ekonomiye katkısının yüzde 1.5 zararının ise 500 yıllık tahribat olduğunu söyledi.

Bölgede canlı hayatı kalmayacağını öne süren Odabaş, “Farklı üniversitelerde kimyasal kullanmadan ‘Nano Sarraf’ teknolojisiyle altın ayrıştırılabiliyor. Fakat bu olayın firma için maliyeti fazla olduğu için kullanmayı tercih etmiyorlar” diye konuştu.

Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi de dünyada bütün ülkelerin doğal kaynaklarına önem verdiğini ve bu kaynakları koruma altına alarak zarar vermesini engelleme ve gelecek nesillere aktarabilmek maksadıyla projeler geliştirdiğini belirterek şöyle konuştu:

“Örnek olarak en büyük toprak yüz-ölçümüne sahip Rusya, doğa katliamı yapmamak için geçmişte ülkemizden taş satın aldı. Bizim ekonomimiz tarıma yani fındığa dayalı bir ekonomidir. 10 yıl sonra ihracatçı firmalarımız Fatsa fındığına siyanür tehlikesiyle almazsa veya daha düşük fiyatla satın almak isterse iş işten geçmiş olacaktır.”

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN