'İnfaz listesi' Alman Meclisi'nin gündeminde

'İnfaz listesi' Alman Meclisi'nin gündeminde

Almanya'da yaşayan Türkiyeli gazetecilere yönelik saldırı ve tehdit olaylarıyla birlikte şimdi de 'infaz listesi' olduğuna dair iddialar gündemde. Sol Parti Milletvekili Helin Evrim Sommer'in konuya ilişkin Alman Meclisi'ne verdiği soru önergesine yanıt verildi. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Helmut Teichmann, "Şu anda Türk hükümetine eleştirel yaklaştığı varsayılan kişilerin isimlerinin olduğu farklı listeler olduğuna dair işaretler bulunmaktadır" dedi.

Almanya'da Türkiyeli gazetecilerin isimlerinin de yer aldığı 'infaz listesi' Alman Meclisinin de gündemine alındı. Konuya ilişki soru önergesi veren Sol Parti Milletvekili Helin Evrim Sommer'e yanıt geldi.

DW Türkçe'de yer alan habere göre; İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Helmut Teichmann,"Şu anda Türk hükümetine eleştirel yaklaştığı varsayılan kişilerin isimlerinin olduğu farklı listeler olduğuna dair işaretler bulunmaktadır" dedi. Ayrıca açıklamada federal hükümetin elinde somut bir liste bulunmadığı, konuyla ilgili incelemenin derinleştirildiği belirtildi.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Almanya'da yaşayan Türkiyeli gazetecilere yönelik saldırı ve tehdit olaylarında artış gözlendi. Almanya Dışişleri Bakanlığı ise bu duruma ilişkin açıklamasında "Federal Hükümet dünya çapında basın ve ifade özgürlüğünü destekliyor ve gazetecilere yönelik her türlü şiddet olayını kınıyor" demişti. "Almanya'da yaşayan tüm insanların - ne tür bir saikle olursa olsun – şiddete maruz kalmaması güvence altına alınmalıdır" denilen açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'nın geçmişte de "Birçok kez ve doğrudan Türkiye'deki gazetecilerin hakları" konusunda destek verdiğine dikkat çekildi.

'TÜRKİYE'DEKİ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KONUSUNDAKİ EKSİKLER MÜTEMADİYEN DİLE GETİRİLDİ'

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "basın ve ifade özgürlüğü konusunda Türkiye'deki eksikler, Türk tarafı ile yürütülen ikili görüşmelerde, Avrupa Birliği bağlamında ve çok taraflı platformlarda mütemadiyen dile getirildi" denildi.

ALMAN GAZETECİLER SENDİKASI HÜKÜMETE ÇAĞRI YAPMIŞTI

Alman Gazeteciler Sendikası (DJV), Almanya'da yaşayan Türkiyeli muhalif gazetecilere yönelik artan tehdit, taciz ve saldırılar karşısında Alman hükümetini harekete geçirmeye çağırmıştı. Sendika Başkanı Frank Überall, polis kaynaklarından aldıkları bilgiye göre, Türkiyeli muhaliflerden oluşan ve aralarında gazetecilerin de bulunduğu 55 kişilik bir infaz listesi bulunduğunu kaydetmiş ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas'tan, Türk Büyükelçi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasını talep etmişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN