25.01.2020  21:39

İstanbul Üniversitesi'nin Elazığ depremi ön inceleme raporu ortaya çıktı

Geçtiğimiz gün meydana gelen Elazığ depremini inceleyen İstanbul Üniversitesi, 20 km odak derinliğinde kırılan fayın, birçok fay parçasından oluştuğu belirtildi.

+
-

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi, Jeofizik ve Jeoloji Mühendisliği Bölümleri tarafından hazırlanan dün Elazığ-Sivrice'de meydana gelen depremin Ön İnceleme Raporu yayımlandı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, Mühendislik Fakültesi Jeofizik ve Jeoloji bölümleri tarafından hazırlanan Ön İnceleme raporunda, dün saat 20.55'te Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde meydana gelen depremin, özellikle Sivrice, Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde çok şiddetli hissedildiği belirtildi.

20-01/26/5e2c8cc5d3806c0e809ac8d4.jpg

SIĞ ODAKLI BİR DEPREM

Depremin odak derinliğinin 20 kilometre olarak ölçüldüğü kaydedilen raporda, bu derinliğin, Sivrice depreminin sığ odaklı bir deprem olduğunu gösterdiği aktarıldı.

Raporda, depremin, Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde meydana geldiği belirtilerek, "Depremin Sivrice merkezine uzaklığı yaklaşık 23 kilometredir. Depremin oluş zamanından itibaren 1,9'dan büyük 257 artçı deprem meydana gelmiştir. Kırılan fay doğrultu atımlı sol yönlü bir fay olarak göze çarpmaktadır. Artçı deprem dağılımları da fay düzlemi çözümü ile uyumludur" bilgisine yer verildi.

20-01/26/5e2c8bcbd3806c0e809ac8a2.jpg

BİRÇOK FAY PARÇASINDAN OLUŞUYOR

Doğu Anadolu Fay Zonu'nun, Karlıova (Bingöl) ve Türkoğlu (Kahramanmaraş) arasında kuzeydoğu-güneybatı uzanımlı, yaklaşık 430 kilometre boyunca izlenen, sol-yanal atımlı, farklı uzunlukta ve birbirlerini tamamlayan birçok fay parçasından oluştuğu anlatılan raporda, hem tarihsel hem de aletsel dönem boyunca, Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde yüzey kırığı oluşturmuş hasar yapıcı depremlerin meydana geldiği kaydedildi.

20-01/26/5e2c8bcbd3806c0e809ac8a0.jpg

DİSİPLİNİ ÇALIŞMANI ÖNEMİ VURGULANDI

Raporda, dünkü depremin Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde yıkıcı deprem olması beklenen Pütürge segmenti üzerinde meydana geldiği aktarılarak, ilerleyen günlerde yer bilimciler tarafından yürütülecek jeolojik, sismolojik ve jeodezik yöntemlerin bir arada kullanılması ve disiplinli çalışmalarla bu depremin daha iyi anlaşılacağı vurgulandı.

20-01/26/5e2c8bcbd3806c0e809ac8a5.jpg

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi'nden yapılan açıklamada, "Bu deprem sırasında yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileriz." ifadeleri kullanıldı.

İSTANBUL/AA

 

 

DİĞER HABERLER
İbadete açılması hayırlı olsun
İYİ Partili vekilin kızından 'naklen' suç
Gri listede aranan terörist etkisiz hale getirildi
Tarihi fotoğraflar
CHP'li eski belediye başkanı hayatını kaybetti
Semiha Yıldırım'a hakaret eden Levent Özeren tutuklandı
İstanbul'da yeni taksi sistemi nasıl olacak?