Kuzey Anadolu fayının bu bölümü çok tehlikeli! Japon deprem uzmanından Marmaray'ı korkutan deprem açıklaması

Kuzey Anadolu fayının bu bölümü çok tehlikeli! Japon deprem uzmanından Marmaray'ı korkutan deprem açıklaması

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Kuzey Anadolu Fay Hattı ile ilgili "Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kuzey kolu var. O kuzey kolunun bu noktasının tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Kimse ne zaman olacağını söyleyemez ama bir gün gelecek bu depremi az hasarla atlatmak için hazır olmak lazım" değerlendirmesini yaptı. İşte, Yoshinori Moriwaki'nin tehlikeli dediği o bölgedeki iller ve ilçeler...

Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde faaliyet gösteren bir beton firmasının otelde düzenlediği 'Deprem Gerçeği: Türkiye ve Japonya Arasındaki Farklar' konulu sempozyumun ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

"ZEMİN SERTSE BİNA KÖTÜ DE OLSA FAZLA SIKINTI OLMUYOR"

Türkiye'nin olası depremlerden en az hasarla çıkabilmesi için herkesin ortak hareket etmesi, öncelikle mevcut binaların kentsel dönüşümle güçlendirilmesi gerektiğini belirten Moriwaki, "Kentsel dönüşüm yapılırken yumuşak zeminli yerden başlamak lazım. Zemin sertse bina kötü de olsa fazla sıkıntı olmuyor" ifadesini kullandı.

kuzey-anadolu-fay-hatti-deprem-riski-olan-ilceler.jpg

"O KUZEY KOLUNUN BU NOKTASININ TEHLİKELİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

Moriwaki, İstanbul'un, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın bir kolu üzerinde bulunduğunu hatırlattı. Fay hattının kuzey kolunun, İstanbul Boğazı'nın girişinden güneye 20 kilometre ilerideki noktadan Silivri tarafından, Çanakkale tarafından gittiğini aktaran Moriwaki, "Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kuzey kolu var. O kuzey kolunun bu noktasının tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Kimse ne zaman olacağını söyleyemez ama bir gün gelecek bu depremi az hasarla atlatmak için hazır olmak lazım. Hep beraber devlet, hükümet, belediye, okullar ve her aile beraber hareket ederse hasarı yüzde 70 azaltabilir" diye konuştu.

kuzey-anadolu-fay-hatti-deprem-riski-olan-iller.jpg

"MARMARA BÖLGESİ RİSK ALTINDA"

Yoshinori Moriwaki, sempozyumdaki konuşmasında ise geçen yıl aralık ayında Kahramanmaraş'ta katıldığı bir programda, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın kırılmaya başladığını ve bu ili de etkileyebileceğini söylediğini anlattı. Türkiye'deki fay hatlarının doğudan batıya harekete geçtiğini ifade eden Moriwaki, buna bakıldığında Marmara Bölgesi'nin risk altında olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN