MAZLUMDER'den Fincancı'ya destek: Hukuk bir sopa olarak kullanılınca hukuki güvenlik hakkı da zedelenir

MAZLUMDER'den Fincancı'ya destek: Hukuk bir sopa olarak kullanılınca hukuki güvenlik hakkı da zedelenir

MAZLUMDER, TSK'nın kimyasal silah kullandığı iddiasıyla ilgili açıklamalarının ardından tutuklanan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'ya destek için yayınladıkları açıklamada "Hukukun bir sopa olarak kullanıldığı, yargının insanları sindirme aracına dönüştürüldüğü durumlarda, toplumdaki her bir ferdin temel hakkı olan hukuki güvenlik hakkının zedelenmesi kaçınılmazdır" ifadelerini kullandı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kimyasal silah kullandığı iddiasıyla ilgili açıklamalarının ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Fincancı'nın tutuklanmasına ilişkin İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) yazılı bir açıklama yayımladı.

MAZLUMDER, açıklamasında, Fincancı'nın masumiyet karinesinin ihlal edildiğine vurgu yaparak gözaltıyla başlayan süreç boyunca hakkında dezenformasyon yayıldığını ifade etti. Sürecin hukuki çerçeveden çıktığını belirten dernek, yapılanın haksızlık olduğunun altını çizerek, yargı sürecinin hukuki koşullar yerine getirilerek devam etmesi gerektiğini vurguladı.

MAZLUMDER'İN AÇIKLAMASI

MAZLUMDER'in açıklaması şu şekilde:

"TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, bir TV programındaki beyanlarından sonra, "terör örgütü propagandası yapmak" ve "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak" suçlamalarıyla soruşturmaya maruz kalmış, akabinde de gözaltına alınarak tutuklanmıştır.

Fincancı’nın tutuklanmasından sonraki süreçte Avukat Ceyhan Mumcu, Aydınlık Gazetesinde yayınlanan 22/10/2022 tarihli, “Onun sayesinde suikast emirlerinin sahibini öğrenemeyeceğiz” başlıklı köşe yazısında, Umut Operasyonu Davasında yargılanan sanıkların Şebnem Korur Fincancı’nın vermiş olduğu rapor nedeniyle gerçeği açıklamaktan kaçındığı iddiasını dile getirmiş ve derneğimizi de işin içine katarak; “o işin içinde Gergerlioğlu filan da vardı. Birbirlerini kolluyorlardı. Sonra bu rapor çıktığı zaman MAZLUMDER (İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği) Şebnem Korur Fincancı’ya ödül verdi“ şeklinde bir beyanda bulunmuştur.

'FİNCANCI CESURCA İŞKENCEYİ DİLE GETİRDİ'

Şebnem Korur Fincancı, işkencenin vakayı adiyeden sayıldığı 90’lı yılların siyasi yargılamalarında, söz söylemenin cesaret dahi istediği bir ortamda cesurca işkenceyi dile getirmiştir. MAZLUMDER İstanbul Şubesince düzenlenen insan hakları gecesinde yalnızca Umut Davası değil, benzer birçok davadaki tutumu nedeniyle 2005 yılında insan hakları bireysel mücadele kategorisinde bu ödül kendisine verilmiştir. Avukat Ceyhan Mumcu, Umut Davası olarak nitelenen davadaki gerçekleri ve o davadaki Şebnem Korur Fincancı’nın raporunu çarpıttığı gibi o dönemde Kocaeli Şubesi Başkanı olan ve bu ödülün verilmesinde hiçbir dahli bulunmayan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun da ismini zikrederek derneğimiz üzerinden kamuoyu algısı oluşturma ve ilgili davadaki işkence gerçeğini örtbas etme çabası içine girmiştir.

MAZLUMDER 30 yılı aşkın süredir sürdürdüğü insan hakları mücadelesinde misyonu gereği kim olursa olsun uğranılan haksızlık karşısında sessiz kalmamış, insan hakları mücadelesine katkı sunan herkesi de takdir etmekten geri durmamıştır.

Geçmişin kötü alışkanlıklarının bugün de aynen devam ettirildiğini, medya yoluyla kişilerin itibar suikastlarına maruz bırakıldığını, en önemlisi de soruşturma süreçlerinin cezalandırma aracına dönüştürüldüğünü müşahede etmekteyiz. Şebnem Korur Fincancı’nın medyaya yansıyan açıklamaları sonrası başlatılan soruşturma sürecinde yaşananlar bu gerçeği bir kez daha gözler önüne sermiştir.

'MASUMİYET KARİNESİ AÇIKÇA İHLAL EDİLDİ'

Fincancı’nın avukatlarının açıklamalarına göre, “soruşturma açıldıktan sonra müvekkillerinin ifade vermeye hazır olduğunu yazılı ve sözlü olarak bildirmesine ve ifade vermek için kendi iradesiyle yurtdışından dönmesine rağmen sabaha karşı 06.30 sularında evine baskın yapılarak gözaltı işlemi gerçekleştirilmiştir.” Ayrıca soruşturma hakkında “gizlilik” kararı bulunmasına rağmen arama kameralar eşliğinde yapılmış, akabinde de görüntüler medyaya servis edilerek gizlilik bizzat kolluk kuvvetleri tarafından çiğnenmiş ve masumiyet karinesi açıkça ihlal edilmiştir.

Başvurulan yöntem ve alınan tedbirlerin, işlendiği iddia edilen suç ile orantılı olması hukuki bir zorunluluktur. Kişinin ifade vermeye hazır olduğunu beyan etmesine rağmen sabaha karşı özel harekât polisleri eşliğinde baskın yapılarak gözaltına alınması ve ancak hukuki bir zorunluluk halinde başvurulabilecek tutuklama tedbiri ile bir tür cezalandırmaya maruz bırakılması kabul edilemez. Hukukun bir sopa olarak kullanıldığı, yargının insanları sindirme aracına dönüştürüldüğü durumlarda, toplumdaki her bir ferdin temel hakkı olan hukuki güvenlik hakkının zedelenmesi kaçınılmazdır.

MAZLUMDER olarak;

- Gerçeklere rağmen derneğimiz üzerinden yürütülen dezenformasyonu kabul etmediğimizi,

- Yargılama yapılmadan kişilerin suçlu ilan edildiği açıklamalardan uzak durulmasının, masumiyet karinesinin ve lekelenmeme hakkının korunmasının hukuki bir zorunluluk olduğunu,

- Kişi güvenliği ve hürriyeti hakkının ayrılmaz bir parçası olarak bizatihi kendisi cezalandırma aracına dönüşen orantısız güvenlik tedbirlerinden vazgeçilmesini,

- Soruşturma sürecinin gerektirdiği tedbirleri uygularken kanun ve hukuk çerçevesi içerisinde kalınması, hak ihlaline sebebiyet verecek durumlardan kaçınılması gerektiğini vurgularız."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN