Back To Top
Meclis'e gelecek yeni torba yasadan asgari ücrete destek çıkabilir

Meclis'e gelecek yeni torba yasadan asgari ücrete destek çıkabilir

 - Son Güncelleme: 09.01.2020 Perşembe 10:58
Meclis\'e gelecek yeni torba yasadan asgari ücrete destek çıkabilir
- A +

AK Parti, Meclis'e önümüzdeki hafta yeni torba yasa teklifini sunacak. Torba yasa; kaçak yapılaşmanın önüne geçecek tedbirleri, değerli konut vergisinin ertelenmesini ve asgari ücrete desteği içeriyor. 2020 yılında işverenlere asgari ücret için aylık 75 lira destek verilmesi kararlaştırılmıştı.

Önümüzdeki hafta AK Parti Grubu'nun, Meclis'e sunması beklenen yeni torba yasa teklifiyle kaçak yapılarla mücadele amacıyla kaçak yapıların satışının ve kiralanmasının engellenmesine dönük yeni bir düzenlemeye gidilmesi bekleniyor.

YENİ TORBA YASA MECLİS'E GELİYOR

Ayrıca deprem bölgeleri öncelikli olmak üzere yüksek yapılaşmanın önlenmesine dönük yeni düzenlemelerde bu teklif içerisinde yer alacak. AK Parti Grubu diğer bir çalışmayı gerek dış ticarete gerekse iç piyasaya sunulan ürünlerin insan sağlığı, can ve mal güvenliği, çevre ve tüketicinin korunması açısından düzenleyen Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu'nda yapıyor.

Dünya gazetesinin haberine göre, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen güvenlik soruşturması konusunda yeniden hazırlanan ancak son dakikada AK Parti tarafından geri çekilen düzenleme de yeniden meclise getirilecek.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ'NDE ERTELEME

2020 yılında işverenlere asgari ücret için aylık 75 lira olarak verilmesi kararlaştırılan asgari ücret desteğine ilişkin olarak yapılacak yasal düzenleme de yine Meclis'e gelecek işler arasında yer alıyor.

1 Ocak'tan itibaren uygulamaya giren Değerli Konut Vergisi'nde Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla yeni bir çalışma yapılacağı açıklanmıştı. Değerli Konut Vergisi’nin bir yıl ertelenmesi öngörülüyor. Vergi 5 ile 7.5 milyon lira arasındaki konutlarda binde 3, 7.5 ile 10 milyon lira arasındaki konutlarda binde 6, 10 milyon lirayı aşan konutlarda binde 10 olarak belirlenmişti.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN