Memur ve emekli maaşlarını da etkileyecek! Yüksek enflasyon karşısında ciddi ücret artışı bekleniyor

Memur ve emekli maaşlarını da etkileyecek! Yüksek enflasyon karşısında ciddi ücret artışı bekleniyor

Kamuda çalışan 700 binden fazla personelin ücretlerine 2023-2025 döneminde yapılacak zammın belirleneceği görüşmelerde süreç başlıyor. Görüşmelerde 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranı da belirlenecek. İşte, kamu işçilerinin zam pazarlığında son durum...

Başta karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri olmak üzere bakanlıklar, üniversiteler, hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren '2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü' için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) hazırlıklarını sürdürüyor.

KAMU İŞÇİSİNİN İKİ YILLIK MAAŞ ZAMMI BELLİ OLUYOR

TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri ve YOL-İŞ Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar başkanlığında, Konfederasyon bünyesinde kurulan komisyon, Çerçeve Protokole dair talepleri belirlemek için bugün toplandı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'ın da katıldığı toplantıyla kamu işçisinin 2023-2025 dönemindeki ücret zammını ve sosyal haklarını içeren talepleri belirleyen TÜRK-İŞ, hazırlayacağı taslak metni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunacak.

turk-is-ramazan-agar.jpg
Ramazan Ağar

"ANLAŞMA BİR AN EVVEL UZLAŞIYLA İMZALANMALI"

TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreter Ağar, önceki dönemlerde yaklaşık 200 bin civarında işçiyi ilgilendiren görüşmelerin, taşeron sisteminden kamuda kadroya geçenlerin de dahil olmasıyla 700 binden fazla kişiyi ilgilendirdiğini söyledi.

Kamu işçilerinin, ücret artışı başta olmak üzere çözüm bekleyen birçok talebinin bulunduğunu belirten Ağar, şöyle konuştu:

"Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde, tüm bu taleplerimize karşılık arayacağız. 2021'de imzaladığımız protokol kapsamındaki sözleşmelerin bir bölümünün süresi bu ay, geri kalanları ise mart ayında bitiyor.

Hayat pahalılığının arttığı ve yüksek enflasyonun alım gücünü düşürdüğü bugünlerde, anlaşmanın bir an evvel uzlaşıyla imzalanmasını istiyoruz.

Bu kapsamda TÜRK-İŞ olarak çalışmalarımızı, bu hafta içerisinde sonuçlandıracağız. Ardından mali ve sosyal hakları içeren taleplerimizi en kısa sürede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunup pazarlık sürecini başlatacağız."

DİĞER SÖZLEŞMELERİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos 2023 itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN