Metropoll'ün son anketinden çarpıcı sonuçlar

Metropoll'ün son anketinden çarpıcı sonuçlar

Araştırma şirketi MetroPOLL'ün son anketine göre, araştırma sonuçlar oldukça çarpıcı. Olası bir Cumhurbaşkanlığı seçimi durumunda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan daha fazla oy alıyor. Şayet seçim Erdoğan ve İmamoğlu arasında gerçekleşirse İmamoğlu yüzde 49,7 oy alırken Erdoğan yüzde 38,8 oy alıyor. Muhtemel seçim Mansur Yavaş ile Erdoğan arasında geçtiği takdirde, Erdoğan yüzde 37,5 oy alırken Yavaş yüzde 49,4 oy alıyor.

MetroPOLL Araştırma Şirketi'nin kurucusu Özer Sencar, nisan ayında gerçekleştirdikleri anketten bazı detaylar paylaştı. MetroPOLL tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, olası bir cumhurbaşkanlığı seçimi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşirse, İmamoğlu yüzde 49,7 oy alırken Erdoğan yüzde 38,8 oy alıyor.

Aynı seçim Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Erdoğan arasında geçtiği takdirde, Erdoğan yüzde 37,5 oy alırken Yavaş yüzde 49,4 oy alarak Erdoğan’a yüzde 10’dan fazla fark atıyor. Erdoğan ile İYİ Parti lideri Meral Akşener arasında geçecek bir seçim senaryosunda ise Akşener yüzde 42,5, Erdoğan yüzde 38,5 oy alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konduğu ankette katılımcılara "Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar aşağıdaki gibi olursa hangi adaya oy verirsiniz" sorusu yöneltildi.

Ankette bahsi geçen dört kişinin arasında Erdoğan'ın gerisinde kalan tek isim, CHP lideri Kılıçdaroğlu oldu. Sencar'ın aktardığına göre anketin sonucu şu şekilde belirlendi:

Erdoğan yüzde 38.8 - İmamoğlu yüzde 49.7.

Erdoğan yüzde 37.5 - Yavaş yüzde 49.4.

Erdoğan yüzde 38.5 - Akşener yüzde 42.5.

Erdoğan yüzde 42.5 - Kılıçdaroğlu yüzde 39.7

​Sencar, araştırmanın künyesini de paylaştı. Buna göre araştırma, Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 16-21 Nisan 2021 tarihleri arasında toplam 1752 kişi ile yapıldı. Araştırmanın 0.95 güven sınırları içinde +/- 2.34 hata payı ile CATI (Bilgisayar destekli telefonda anket) yöntemiyle gerçekleştirildiği vurgulandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (79)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
79 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN