Back To Top
Miçotakis'ten 'Türkiye' yorumu: Zorluklar iyi niyetlerle aşılabilir

Miçotakis'ten 'Türkiye' yorumu: Zorluklar iyi niyetlerle aşılabilir

 - Son Güncelleme: 05.12.2019 Perşembe 12:31
Miçotakis\'ten \'Türkiye\' yorumu: Zorluklar iyi niyetlerle aşılabilir
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin değerlendirme yapan Yunanistan Başbakanı Miçotakis "Yunan halkını temin ederim ki Türkiye ile ilişkilerde zorluklar vardı, halen var ve var olacak. Ancak iki tarafta da iyi niyet olduğunda bunlar aşılabilir" açıklamasında bulundu.

NATO liderleri toplantısı için İngiltere’nin başkenti Londra'da bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin Yunan basınına değerlendirmelerde bulundu.

"SAVUNMA GÖRÜŞMELERİ İÇİN ANLAŞTIK"

Miçotakis, 'Son dönemde Türkiye’nin hareketlerinden kaynaklanan tüm meseleleri masaya yatırdığı'nı belirterek "Bunlarla ilgili farklılıklar kaydedildi. İki taraf, savunma bakanlıklarının güven artırıcı önlemlerle ilgili görüşmelerinin devam etmesi konusunda anlaştı" dedi.

Miçotakis, görüşmeyle ilgili Yunan siyasi parti liderlerini bilgilendirmek üzere Dış Politika Yüksek Konseyi’nin acilen toplanması talimatını verdiğini vurgulayarak "Yunan halkını temin ederim ki Türkiye ile ilişkilerde zorluklar vardı, halen var ve var olacak. Ancak iki tarafta da iyi niyet olduğunda bunlar aşılabilir." ifadelerini kullandı.

LİBYA ANLAŞMASINA TEPKİ

Türkiye ve Libya arasında Akdeniz’de yetki alanları sınırlandırmasına ilişkin imzalanan anlaşmaya da değinen Miçotakis, uluslararası hukuku ihlal eden uluslararası anlaşmaların, NATO’nun iş birliği ilkesiyle bağdaşmadığını savundu.

Miçotakis, "Ülkemiz komşularından iyi komşuluk ilişkilerini ve bölgesel güvenliği tehlikeye sokan açıklama ve hareketlerden kaçınarak Yunanistan’ın egemenlik haklarına saygılı olmalarını bekliyor." diye konuştu.

ATİNA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN