Milli Yol Partisi cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacak

Milli Yol Partisi cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacak

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta Milli Yol Partisi lideri Çayır ile görüşmüştü. Bugün seçim sürecine ilişkin partisinin tutumunu açıklayan Çayır, cumhurbaşkanı adayı çıkarmama kararı aldıklarını söyledi. Kendisinin içinde 'uhde' kaldığını ancak istişare ile alınan karara uyduğunu söyleyen Çayır, seçim sürecine ilişkin daha geniş açıklamayı ileriki zamanlarda kamuoyuna duyuracaklarını söyledi.

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçime sayılı günler kala siyasi partileri ziyaret etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Kılıçdaroğlu'nun ziyaret ettiği partilerden biri ise Milli Yol Partisi oldu. Seçime ilişkin tutumunu duyurmayan Milli Yol Partisi, cumhurbaşkanı adayı çıkarmama kararı aldıklarını açıkladı.

'GİDİŞATTAN RAHATSIZ OLDUĞUMUZU SÖYLEDİK'

Bugün Milli Yol Partisi lideri Remzi Çayır, partisinin genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu ziyaretine ilişkin konuşan Çayır, “Onlar şu andaki hukuksuzluktan ve durumunda kurtulmak gerektiği ifadesiyle yola çıktıklarını ve destek istediklerini söylediler. Bizler gidişattan rahatsız olduğumuzu, mevcut durumu beğenmediğimizi, beğenmediğimiz için siyasi parti olarak ortaya çıkıp, bu sistemi değiştirmek üzere kendimizi konuşlandırdığımızı ve bu şekilde bir tavır aldığımızı ifade ettik. Arkadaşlarımızla istişareye devam ediyoruz. İllerimizden görüş aldık, ilçelerimizin bir kısmından görüş aldık. Nihayetinde Merkez Karar Yönetim Kurulumuz görevi ve kararı başkanlık divanına tevri etti. Divan önümüzdeki haftanın başlarında toplanacak. Bu konuyla ilgili görüşümüzü kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

'CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARMAMA KARARI ALDIK'

Çayır, Milli Yol Partisi’nin ülkücü, milliyetçi, vatansever, hukuku üstün tutan ve adalete inanan bir cumhurbaşkanı adayıyla milleti buluşturacaklarını defalarca ifade ettiklerini belirterek, “İllerimiz, ilçelerimiz ve kurullarımız buna ruhsat verirse yaptığımız istişarede bu dönem aday çıkarmaması gerektiğini illerimiz, ilçelerimiz, merkez karar yönetim kurulumuz bir irade beyanında bulundu. Buna karşı bütün alınan karara rağmen içimde bir uhdenin oluştuğunu söylemeliyim. Biz elbette ki bütün zorlukları, bütün önümüze koyulan engelleri aşarak kendi Cumhurbaşkanı adayımız ile çıkabilirdik. Ama ben istişareye, arkadaşlarımızın eğilimine ve görüşlerine uymak durumundayım. Sonuçta bir istişare yaptıktan sonra arkadaşlarımızın ifadesine katıldım. Dolayısıyla bu dönem Cumhurbaşkanı çıkarmama kararı alındığı için karara uydum” dedi.

'DOSYANIN FAİLLİ MEÇHUL RAFLARINA KALDIRILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Çayır, Muhsin Yazıcıoğlu suikastının üzerinden 14 yıl geçtiğini söyleyerek, “25 Mart Cumartesi günü kabri başında onu sevenler, alperenler, onun yolunda giden Milli Yol Partililer buluşacaklar. Haykıracaklar; ‘yetmedi mi, 14 yıl neyi bekliyorsunuz, ana dava açıldı mı.’ Hukuk şu ana kadar ne yaptı? Adliyeler, savcılar, hakimler ne yaptı? Şu an görülmekte olan bir tek dava kaldı. Daha önce Göksun’da açılmış olan ‘hırsızlık davası’ Kahramanmaraş’ta görülüyor. Başka bir dava var mı yok. Açılmakta olan bir dava var mı yok. Neyi bekliyorlar? Seçimin bitmesini bekliyorlar. Biz onu sevenler, onun ilkelerini, onun siyaset biçimini ve adamlığını unutturmayacağız ve davanın kapanması için uğraşanların heveslerini kursaklarında bırakacağız. Asla ve asla dosyanın failli meçhul raflarına kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Tıpkı Sinan Ateş cinayetinde olduğu gibi. 2 ay geçti, Sinan Ateş vakası ve cinayeti, etrafı, sağı, solu aydınlatılamadı. Biz siyasette ve insanca bu ülkede yaşadığımız müddetçe bunlara asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN