Mirasla parçalanıyor: Z kuşağı fındık bahçelerine ilgisiz

Mirasla parçalanıyor: Z kuşağı fındık bahçelerine ilgisiz

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk gençlerin fındık bahçelerine ilgisizliğinin, işçi sorunlarına yol açtığını ileri sürdü. Arslantürk, Z Kuşağı'nın fındık bahçelerine inmediğini belirterek, "Bahçelerin genel itibarıyla çok yaşlı olmasından dolayı verim son derece düştü. Bir de miras hukukundan dolayı fındık bahçelerinde aşırı parçalanma olması, bahçeye ilgiyi azalttı" dedi.

Karadeniz Bölgesi, Türkiye'nin fındık üretiminin kalbindeki önemli bir merkez olarak biliniyor. Ancak, son zamanlarda yaşlı fındık bahçelerinin artışı ve gençlerin tarıma olan ilgisizliği sektörde ciddi bir endişe kaynağı haline geliyor. Karadeniz Bölgesi'ndeki fındık üreticileri ve sektör paydaşları, gençlerin tarıma olan ilgisini artırmak ve yaşlı bahçelerin yenilenmesi için acil adımların atılmasını talep ediyor.

Fındıkta verim ile kaliteyi artırma projeleri kapsamında sökülen ağaçların yerine yenileri dikiliyor, istilacı türlere karşı da biyolojik mücadele veriliyor. Fakat yenilenmesi gereken bahçelerin bakımsız kalması, fındıkta verimli üretim sürecine geçilmesini geciktiriyor.

yeni-proje-6.jpg

'GENÇLERE BAHÇEYİ SEVDİRMEK LAZIM'

UFK Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk, "En büyük korkumuz, Z kuşağı dediğimiz gençlerin bahçeye inmeme ihtimaliydi; şu anda bunu yaşıyoruz. Arazi yapısının küçülmüş olması artık doğrudan geçimi sağlayamayacak düzeyde. Özellikle Trabzon bölgesinde son yılların en verimsiz fındık üretimi dönemini yaşıyoruz. Doğrudan gelirin elde edileceği yapı sağlanmadığı takdirde bu verim kaybı devam edecek.

yeni-proje.jpg

Bir de gençler artık rahat bir ortam arıyor, bahçeye inmemelerinde onun da etkisi var. Ama gençlere bahçeyi sevdirmek lazım, Avustralya'da, Yeni Zelanda'da bunun örnekleri var. Bu ülkelerde zengin kesim, üretici kesimi. Türkiye'nin de bir an önce arazilerini en verimli şekilde kullanabilecek altyapıyı oluşturması gerekiyor" diye konuştu.

yeni-proje-7.jpg

'GENÇLERE TEŞVİK VERİLSİN' ÖNERİSİ

'Z Kuşağı'nın devlet marifetiyle teşvik edilmesi gerektiğini söyleyen Arslantürk, "Bahçelerin genel itibarıyla çok yaşlı olmasından dolayı verim, son derece düştü. Bir de miras hukukundan dolayı fındık bahçelerinde aşırı parçalanma olması, bahçeye ilgiyi azalttı. Devletin fındıkta bir an önce en az 40 dekarlık bir alanda üretim yapan bir yapıyı oluşturması lazım ki fındıktan doğrudan geçim sağlayan üreticileri de oluşturabilelim. Bu doğrultuda bir de 'Z kuşağına' ekstra bir teşvik vererek, onları da tarımla buluşturalım. Bunu yaparsak, hesaplarımıza göre yaklaşık 150 bin kişiyi istihdam etmiş oluruz. Fındıkta verimi artırarak, maliyetleri düşürüp, dünyadaki rekabet gücümüzü de yükseltmiş oluruz. Hedefimiz olan 5 milyar dolar ihracat gelirine de ulaşmış oluruz" dedi.

yeni-proje-8.jpg

'ZORUNLU SÖKÜMÜN GETİRİLMESİ LAZIM'

Yaşlanan fındık bahçelerinin sökülmesinin zorunlu olduğunu vurgulayan Arslantürk, "Çay tarımında yapıldığı gibi zorunlu sökümün getirilmesi lazım. Bunun miktarı yüzde 3 ya da 5 olur; ama yaşlı bahçelerin Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinde mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Bu yenileme yapılırken de iklime daha uygun çeşitlerin tercih edilmesi lazım. Verim değerlendirmesi iyi yapılarak iklim değişikliğine daha kolay adapte olan türlerin belirlenmesi lazım" diye konuştu.

yeni-proje-9.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN