Özgür Soy, UITP Başkan Yardımcılığı'na getirildi

Özgür Soy, UITP Başkan Yardımcılığı'na getirildi

İBB iştiraklerinden Metro İstanbul’un Genel Müdürü Özgür Soy, oy birliğiyle Avrasya Bölgesi Başkanlığına ve UITP Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Soy, 130 yıllık kuruluşun tarihinde bu göreve getirilen ilk Türk Yönetici oldu.

Uluslararası Toplu Ulaşım Birliği UITP’nin İspanya’nın Barselona kentinde gerçekleşen genel kurulunda İstanbul, damga vuran şehirlerden biri oldu. 130 yıllık Uluslararası Toplu Ulaşım Birliği'ne ilk defa bir Türk yönetici getirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Metro İstanbul’un Genel Müdürü Özgür Soy, oy birliğiyle Avrasya Bölgesi Başkanlığına ve UITP Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistem işletmecisi Metro İstanbul’un Genel Müdürü Soy, 1885 yılında kurulan ve 100 farklı ülkeden toplu taşımacılık işletmecileri, merkezi idareler, yerel yönetimler, endüstri kuruluşları, araştırma merkezleri, akademisyenler ve danışmanlardan oluşan ve dünya genelinde bin 900’ü aşkın üyesi bulunan UITP’de görev almış oldu.

SOY, 12 ÜLKEYİ TEMSİL EDECEK

Özgür Soy, Azerbaycan, Gürcistan, İsrail, Kazakistan, Moldova, Ermenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna ve Özbekistan'ın yer aldığı Avrasya Bölgesi’nin başkanlığını yürütecek. Bu süreçte Avrasya Bölgesi’ndeki ülkeleri temsilen UITP Yönetim Kurulu Üyeliği ve UITP Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütecek. Avrasya Bölgesi’nde bulunan 12 ülkedeki tüm üyelerin UITP Yönetim Kurulunda temsili, bu üyelere yönelik UITP’nin yürüteceği proje ve faaliyetlerin koordinasyonu, karar süreçlerinin yürütülmesi, UITP’nin Avrasya Bölgesi’ndeki sekretaryasının takibinden sorumlu olacak Özgür Soy, bu göreve UITP’nin 4 Haziran 2023’te Barcelona’da gerçekleştirdiği genel kurulunda üyelerin oyları ile seçildi.

'İSTANBUL METRO’SU ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR'

Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, “Yapılan genel kurul toplantısında bu göreve layık görülmem hem benim için hem de ülkemiz için gurur verici. Son yıllarda hem yürütülen yeni inşaatlar hem de yapılan atılımlarla İstanbul Metro’su altın çağını yaşıyor. Aldığımız ödüller bu gelişmenin ön habercisiydi. Aynı zamanda UITP’de yeni kurulan Avrasya Bölgesi’nin de başkanı olarak atandım. Burada da Avrasya Bölgesi’ne üye olan Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve İsrail gibi 12 ülke içinde iş birliğini ve karşılıklı bilgi paylaşımını artırmayı hedefliyoruz” dedi.

EĞİTİM MERKEZİ İSTANBUL'DA KURULDU

İstanbul’un aynı zamanda UITP’nin bölgesel eğitim merkezi olarak belirlendiği bilgisini veren Genel Müdür Özgür Soy, “Dünyada 8 eğitim merkezi olan UITP Akademi ve Metro Akademi arasında yapılan iş birliği anlaşması ile 9’uncu eğitim merkezi de İstanbul’da kuruldu. Burada da raylı sistemler ve toplu ulaşım ile ilgili Türkiye’den ve dünyanın farklı yerlerinden gelen katılımcılara birçok eğitim verilecek. Bütün bunlar toplu ulaşım sektörünü geliştirmek ve daha iyi bir noktaya taşımak açısından çok büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.

TÜRK TOPLU TAŞIMA SEKTÖRÜ ULUSLARARASI ALANDA GÖRÜNÜRLÜĞÜ ARTACAK

Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy’un yeni görevi ile birlikte İstanbul, dünya çapında toplu taşımacılık projeleri ve en iyi uygulamalar konusunda daha etkili bir şekilde temsil edilecek. Ayrıca Türkiye'nin toplu taşıma projelerinde ve sektörle ilgili stratejik kararlarda daha fazla söz sahibi olmasının yolu açılacak ve Türk raylı sistemler sektörü dahil olmak üzere, Türk toplu taşıma sektörünün uluslararası alanda görünürlüğü artacak.

Türkiye'deki toplu taşıma sektörü şirketleri ve paydaşları ile bölgedeki diğer toplu taşıma işletmecileri, otoriteler ve endüstri paydaşları uluslararası platformlarda diğer ülkelerle daha yakın ilişkiler kurma, iş birliği yapma ve deneyim paylaşma fırsatlarına sahip olacaklar.

UITP NEDİR?

1885 yılında kurulan, 100 farklı ülkeden toplu taşımacılık işletmecileri, merkezi idareler, yerel yönetimler, endüstri kuruluşları, araştırma merkezleri, akademisyenler ve danışmanlardan oluşan ve dünya genelinde 1900'den fazla üyesi bulunan kâr amacı gütmeyen birliktir. UITP, toplu taşımacılık sektörünün dünyadaki en büyük kuruluşu olma özelliğini taşıyor ve sürdürülebilir kent içi toplu taşımayı geliştirmek için çalışmalar düzenliyor. Merkezi Brüksel'de bulunan UITP'nin Dubai, Kazablanka, Tahran, Shenzhen, Moskova, İstanbul, Sao Paulo, Fildişi Sahilleri, Bangalore, Hong Kong, New York, Johannesburg, Melbourne ve Singapur'da ofisleri bulunuyor.

ÖZGÜR SOY KİMDİR?

Özgür Soy 1970 yılında doğmuştur. Alman Lisesi’ndeki eğitimini takiben Boğaziçi Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği Derecesi almıştır ve INSEAD’dan İşletme Master Derecesi (MBA) sahibidir. Singapur İş birliği Programı kapsamında Singapur Hükümeti’nin verdiği bursla Liman Yönetimi Sertifikası Programı’nı tamamlamıştır. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Doktora tez aşamasındadır. Kumport, Procter & Gamble, DHL, Schneider Electric, Arçelik, Borusan Lojistik, Trenkwalder gibi şirketlerde yönetim rollerinde görev almış olan Özgür Soy; Yeditepe Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi’nde Uluslararası Lojistik Yönetimi Dersleri vermiş, Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu’da birçok seminere konuşmacı olarak katılmıştır. 13 Şubat 2020 itibari ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Metro İstanbul Genel Müdürlüğü görevine atanan Özgür Soy, 3 çocuk babası olup iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN