Pazar ayinini yöneten rahip saldırı anını anlattı: Maskeli kişileri gördüm anladım ki olay ciddi

Pazar ayinini yöneten rahip saldırı anını anlattı: Maskeli kişileri gördüm anladım ki olay ciddi

Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde pazar ayinini yöneten rahip Anton Bulai saldırı anındaki korku dolu saniyeleri anlattı. Kurşun sesiyle birlikte maskeli saldırganları gördüğünü anlatan Bulai, “Anladım ki olay ciddi... Bazıları bağırıyor, bazıları kaçmaya çalışıyordu.” dedi. Çok rahat bir şekilde kapanan kilisenin kapısının o gün kapanmadığını dile getiren Bulai, "O gün insanlar Rabbin sesini duysunlar diye geldi, kurşun sesi duydular. Tanrı'nın eli olmasaydı büyük bir katliam olurdu." dedi.

Geçtiğimiz gün Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde düzenlenen silahlı saldırıda bir kişi hayatını kaybetti. Büyük bir Türk bayrağı da asılan kilisenin pazar ayinini yöneten Rahip Anton Bulai korku dolu anları anlattı.

123.jpg

Bulai, saldırı anında yaşadığı korkularının cemaat için olduğunu vurguladı. Bir mucize gerçekleştiğini düşündüğünü belirten Bulai, "O gün insanlar Rabbin sesini duysunlar diye geldi, kurşun sesi duydular. O gün sanki insanların kalplerinde Tanrı değil kurşunlar konuştular. Ama eminim ki bütün kardeşler iyi şekilde kendilerini düşünerek, Rabbi düşünerek, tekrar cemaatte beraber olacağız." ifadelerini kullandı.

8588557.jpg

'BAZILARI BAĞIRIYOR BAZILARI KAÇMAYA ÇALIŞIYORDU'

Pazar ayinini o gün kendisinin yönettiğini belirten Papaz Anton Bulai, normal bir pazarda dua ettiklerini aktararak, "İlk ses duyduğum an gözlerimi bile açmadım çünkü ben dua ediyordum. Onun için tam algılayamadım ilk kurşun ne zaman ateş edildi. İkinci sesi duyduğum an o zaman gözlerimi kaldırdım ve kapıda iki şahıs, maskeli gördüm ve hemen anladım ki olay ciddi. Gördüm ki bazıları bağırıyor, bazıları kaçmaya çalışıyor ama çoğu aşağıya eğildi. Cemaatten biri geldi ve beni içeri sokmaya çalıştı. Hatırladım ki masamızda kutsanmış ekmek ve kutsanmış şarap olacak…" dedi.

123123123.jpg

'15-20 ATEŞ DUYDUM'

Bulai, "Ben dönmeye ve onları almaya çalıştım ama bu kardeş beni zorla içeri soktu. Kapıyı kapattı, ne yapıyorsun diyorum çünkü içeride cemaat var. O zaman tekrar yavaşça kapıyı açtım ve içeri girdim. Kendileri gittiler, bu arada 15-20 ateş duydum. Kiliseye girdiğim an gördüm ki bütün cemaat yerde serilmiş bulunuyor. Ben geçtim, bir başka kardeş kilisenin kapısını kapatmaya çalışıyordu. Görüyordum ki, başaramıyor." şeklinde konuştu.

8588561-001.jpg

'KAPI O GÜN KAPANMIYORDU'

Ortadan geçerken herkese iyi mi diye sorduğunu aktaran Bulai, "Ben ortadan geçerken, herkes iyi mi diye soruyordum. Hiç kimse cevap vermiyordu. Çok duygulanıyorum çünkü anlamadım ne olduğunu. Yaralı mı, ölü mü bilmiyordum. Ne olursa olsun kapıya kadar gittim. Kapıyı kapatmak için yardım etmek istedim. Bu da çok ilginç çünkü bizim kapı çok rahat bir şekilde kapanıyor. O gün kapanmıyordu. Önde bir şey görecek miyiz diye baktık. O an cemaatten iki kardeş saldırı oldu diyor. Biri de gülümsüyor 'ne saldırısı' diye. İçeri girdiler, bir komşumuz geçiyordu ve her zaman ki gibi gülümseyerek selamladı ve saldırı oldu dedi. İçeri bakmaya girdiler, ben de onların peşine gittim ve kapıyı kapattık" ifadelerini kullandı.

123123.jpg

'TANRI'NIN ELİ OLMASA BÜYÜK BİR KATLİAM OLURDU'

Kilisede büyük bir mucize gerçekleştiğine inandığını aktaran Bulai, "Ben diyorum ki çok büyük bir mucize gerçekleşti kilisemizde. İki silahlı adam ve sadece bir hedef. Onların kurşunları bir hedef vurdular, imkansız… Tanrı'nın eli olmasaydı büyük bir katliam olurdu. Ben eminim ki Tanrı bizleri korudu çünkü bu kadar kurşun ve sadece bir hedef vurdular, imkansızdı" dedi.

8588563.jpg

8588563-001.jpg

'RABBİN SESİNİ DUYMAK İÇİN GELİP KURŞUN SESİ DUYDULAR'

Bulai, "Ben cemaat için korkuyorum. Cemaati düşünüyorum çünkü onların çocukları, eşleri var. Zor durumlarda her şeye rağmen yaşamaya devam etmemiz gerekiyor. Mutlaka tekrar cemaate dönmemiz gerekiyor. O gün insanlar Rabbin sesini duysunlar diye geldi, kurşun sesi duydular. O gün sanki insanların kalplerinde Tanrı değil kurşunlar konuştular. Ama eminim ki bütün kardeşler iyi şekilde kendilerini düşünerek, Rabbi düşünerek, tekrar cemaatte beraber olacağız. Tekrar Rabbi öveceğiz" dedi.

8588560.jpg

'BÜTÜN TÜRKİYE EMİNİM Kİ BİZİM İÇİN DUA EDİYOR'

Bir hatırlatmada bulunan Bulai, "Perşembe akşam saat 19.00'da bizim Episkoposumuz gelecek. Diğer din liderlerini de davet ettik. Cemaati de davet ediyoruz. Beraber dua edip, Rabbi övelim. Bu korkuyu tekrar neşeye çevirelim. Bütün Türkiye eminim ki bizim için dua ediyor. Bu bizim yaramız değil Hristiyan ya da Büyükdere, bu yara hepimizin yarası. Hristiyan olsun, Müslüman olsun, Yahudi olsun… En büyük yara Büyükdereli olanlar içindir çünkü herkes Büyükdere öyle bir şey duyulmadı diyor" ifadelerini kullandı.

8588559-002.jpg

Bulai, kilisenin doğru isminin de Meryem Ana Doğuş Kilisesi olduğunu, kilise cephesinde Latince bunun yazdığına dikkat çekti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN