PCR testi ücretli mi, ücretsiz mi? Koronavirüs PCR testi kimlere zorunlu?

PCR testi ücretli mi, ücretsiz mi? Koronavirüs PCR testi kimlere zorunlu?

Tek doz aşı olanlara PCR testi zorunluluğu var mı? Koronavirüs aşısının teşvik edilmesi amacıyla 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren şehirlerarası otobüs, uçak, tren, vapur yolculuklarında, konser, sinema, tiyatro, maç gibi etkinliklere girişlerde negatif kovid-19 PCR testi istenecek. Uçak, otobüs, tren gibi araçlarla seyahat için tek doz aşı olmuş, henüz ikinci dozunu yaptırmamış kişilerin de test vermesi gerekiyor. İşte, PCR testi zorunluluğu olan yerler, etkinlikler ve kişiler...

İçişleri Bakanlığı'nın 'PCR Testi Zorunluluğu' genelgesiyle bazı sosyal etkinlikler ve okullarda görevli yetişkinler için çift doz aşı olma şartı getirildi. Hiç aşı olmayan veya tek doz aşı olan vatandaşlardan son iki güne ait negatif koronavirüs PCR test sonucu istenecek. PCR testleri online ortamda HES koduna entegre edilecek. Etkinliklere girişte okutulan HES kodunda kişinin çift doz aşı olup olmadığı tespit edilecek.

PCR TESTİ ZORUNLULUĞU BAŞLADI MI? NE ZAMAN BİTECEK?

Koronavirüs aşısı olmayan veya tek doz aşı olan işçiler, öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek görevlilerin yanı sıra uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi istenecek.

PCR testi zorunluluğu 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren başladı. Çift doz aşı olan kişilerden PCR testi istenmezken, negatif test zorunluluğun ne zaman sona ereceğine ilişkin Sağlık Bakanlığı ya da İçişleri Bakanlığı'ndan henüz bilgi paylaşılmadı.

PCR TESTİ KİMLERE VE NERELERDE ZORUNLU?

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirildi.

Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç olmak üzere uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

BİR DOZ AŞI OLANLARA PCR TESTİ ZORUNLU MU?

Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için uygulanacak.

Tek doz aşı olmuş, henüz ikinci dozunu yaptırmamış kişilerin de test vermesi gerekiyor.

ÖĞRETMENLERE VE ÖĞRENCİLERE PCR TESTİ ZORUNLU MU?

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren, öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı süreci tamamlanmamış veya hastalığı geçirmemiş öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez negatif PCR testi istenilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı 'Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi'ne göre, başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin, görevlilerin aşılı, geçirilmiş hastalık durumunda (kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenilecek. Sonuçlar okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.

Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerinden PCR testi istenmezken, aşı süreci tamamlanmayan üniversite öğrencilerinden negatif koronavirüs PCR test sonucu istenecek.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN