Sistem tepeden tırnağa değişiyor: Vergiler artık buna göre alınacak! Adaletsizlik giderilecek

Sistem tepeden tırnağa değişiyor: Vergiler artık buna göre alınacak! Adaletsizlik giderilecek

Vatandaşların ekonomiye yönelik artan şikayetleri, hükümeti harekete geçirdi. Gelire göre vergi alınması için yeni bir sistem için hazırlık yapıldığı iddia edildi. İşte, yeni sistemin detayları...

Yüksek enflasyon nedeniyle hemen her ürün ve hizmete peş peşe gelen zamlar, vatandaşları bezdirdi. Hükümet, son KDV ve ÖTV artışları sonrası gelire göre vergi sistemi üzerinde çalışmaya başladı.

GELİRE GÖRE VERGİ PLANLAMASI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Habertürk TV'de katıldığı programda, gelir düzeyine göre vergi ödenmesine ilişkin bir çalışma yapıp yapılmadığına dair sorulara yanıt verdi. Yılmaz, gelir düzeyine göre vergi alınmasını planladıklarını ifade etti.

ADALETLİ VERGİ DÜZENİ

Yılmaz, vergi politikalarında doğrudan vergilerin payının artması gerektiğine olan inancını açıkladı. Yılmaz ayrıca bu çalışmanın temel hedefi olarak belirttiği konuya ilişkin dair şunları söyledi:

"Gelir düzeyi ne olursa olsun herkesten aynı vergiyi almak değil, gelir düzeyine göre arttıkça daha fazla vergi ödenmesi daha adaletli. Dolaylı vergi yoğun olduğunda bu ayrımı yapamıyorsunuz."

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, doğrudan vergilerin artışının gelir adaletini sağlama amacını taşıdığını vurguladı. Bu yönde atılacak adımların, toplumda daha adil bir vergi sistemi oluşturmayı hedeflediği belirtildi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN