Boğaziçi Rektörlüğü'ne vekaleten atanan isim belli oldu

Boğaziçi Rektörlüğü'ne vekaleten atanan isim belli oldu

Prof. Dr. Melih Bulu'nun görevden alınması üzerine Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne vekaleten atanan isim Prof. Dr. Mehmet Naci İnci oldu.

Boğaziçi geleneğine aykırı olarak atanarak Rektör olan Prof. Dr. Melih Bulu gece yarısı yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle görevden alındı. Karar Resmi Gazete2de de yayımlandı. Bulu'nun göreve geliş biçimi Boğaziçi'nde 6 aydır protesto ediliyordu. Öğrenciler bu durumu okul içinde ve dışında protesto etmiş ve tutuklanan öğrenciler olmuştu. Bununla birlikte akademisyenler de her sabah Rektörlük binasına sırtını dönerek duruma tepki gösterdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte görevden alınan Bulu'nun yerine vekaleten Rektör Yardımcılığı görevinde bulunan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı.

PROF. DR. NACİ İNCİ KİMDİR?

Marmara Üniversitesi Fizik Bölümünden 1987 yılında mezun olan Prof. Dr. Naci İnci, 1992’de ise fiber optik sensörler alanında İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı.

Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde 1993–1994 yılları arasında optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yapan İnci, 1994 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde yardımcı doçent, 1996'da ise doçent oldu.

İnci, 1998–1999 yıllarında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Japonya'da Gunma Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak çalışırken, 1999–2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı, üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’ne 2005 profesör olan ve 2014–2018 döneminde bölüm başkanlığı yapan İnci, Almanya'daki Stuttgart Üniversitesi, Japonya'daki Gunma Üniversitesi, Norveç Teknik Üniversitesi ile İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesinde konuk profesör olarak bulundu.

Fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışan ve araştırmalar yürüten İnci'nin üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik katkıları kapsamında ise iki uluslararası patenti bulunuyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN