ÖSYM Başkanı Ersoy duyurdu: KPSS iptal edildi

ÖSYM Başkanı Ersoy duyurdu: KPSS iptal edildi

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, 2022-KPSS Lisans sorularının sızdırıldığıyla ilgili iddialar nedeniyle 31 Temmuz'da yapılan oturumların iptal edildiğini açıkladı. Adaylardan özür dileyerek yeni KPSS takviminin 17 Eylül'de başlayacağını belirten Ersoy, yeni sınav için ilave ücret talep edilmeyeceğini söyledi.

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) bazı soruların, Yediiklim Yayıncılık'ın deneme sınavı sorularıyla aynı olduğu iddia edilmişti. ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, soruların sızdırıldığına yönelik iddiaların ardından 31 Temmuz'da yapılan KPSS oturumlarının iptal edildiğini açıkladı.

Ersoy, 6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022'de yapılacak KPSS oturumlarının ertelendiğini belirterek "İptal edilen ve ertelenen sınavlara ilişkin yeni takvim en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır." ifadelerini kullandı.

İlave ücret istenmeyecek

Ersoy, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Yeni KPSS takvimi 17 Eylül'de başlayacaktır. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından, gireceği yeni sınav için herhangi bir ilave ücret talep edilmeyecektir.

'Tüm adaylardan özür dileriz'

Ortaya çıkan eksiklik ve aksaklıkları açık yüreklilikle kamuoyuyla paylaşıp, tedbirleri alarak ÖSYM'nin milletin kalbindeki yerini güçlendirmekte kararlıyız. Hiç arzu etmediğimiz şekilde iptal ve ertelemelere sebebiyet veren bu talihsiz süreçten dolayı tüm adaylardan özür diliyoruz."

DDK Başkanı Arıncı'dan açıklama

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) iptaline ilişkin konuşan Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Başkanı Yunus Arıncı, "Süreçle ilgili Devlet Denetleme Kurulu olarak şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz." dedi.

Arıncı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiçbir vatandaşımızın kafasında soru işareti kalmaması adına 31 Temmuz'da gerçekleşen KPSS'nin iptaline lüzum görülmüştür. Süreçle ilgili Devlet Denetleme Kurulu olarak şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

KPSS'nin 31 Temmuz tarihinde yapılan oturumundaki bazı soruların Yediiklim Yayınevi'nin sorularıyla aynı çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ü görevden alarak yerine Bayram Ali Ersoy'u atamıştı.

DDK inceleme başlatmıştı

Devlet Denetleme Kurulu da inceleme başlattı ve Başsavcılığa suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattı ve polis ekipleri Yediiklim Yayınevi'nin 2 adresinde arama yaptı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN