Son iki yılda çocuklarda görülen hastalık, aileleri ve doktorları korkuttu! Böyle giderse gelecekte herkes 'bodur' olacak

Son iki yılda çocuklarda görülen hastalık, aileleri ve doktorları korkuttu! Böyle giderse gelecekte herkes 'bodur' olacak

Büyüme, gelişme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için doğru besinleri tüketmek oldukça mühim. Vücudun büyümesi ve gelişmesi, dokuların yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin ögelerinin her birinin yeterli ve dengeli miktarlarda alınmasına bağlı. Son dönemde hayat pahalılığı nedeniyle yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya kalan çocuklar, yakın gelecekte bodur kalma tehlikesiyle karşı karşıya. İşte detaylar...

Son iki yılda gıda ürünlerine peş peşe yapılan zamlar, vatandaşın sağlıklı ve besin değeri yüksek yiyeceklere ulaşımını neredeyse imkansız kılıyor. Ailelerin alım gücü düşerken sağlıklı beslenemeyen çocuklarda bodurluk oranı arttı.

Birgün'den Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, çocuklarda yetersiz beslenme fiziki ve bilişsel gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Okul Sağlığı Çalışma Grubu'ndan Prof. Dr. Nursel Şahin, çocukların okullardaki başarısının son yıllarda düşmeye başladığını ifade ederek şunları bilgileri paylaştı:

"Bazı tarama testlerinde ve endekslerle arandığında bilişsel ve mental gerilik de oluşmaya başladığını görüyoruz. Yetersiz beslenme demir, çinko, B vitamini, B12 gibi pek çok vitamin açısından eksiklere yol açıyor. Bodur, gelişimi eksik, obez çocukların olduğu bir toplum yapısı ile karşı karşıyayız.

Türkiye nüfusunun büyük çoğunluğu makarna ve pilavı, ekmeği bol olan beslenme ile karnını doyuruyor. Ama içinde et, süt, peynir, yumurta besin maddelerini ya da meyveyi, yani temel besin öğelerini almıyor. Sadece kilo artırımı oluyor. Karnı şiş çocuklar oluyor."

doktor-nursel-sahin-yorumlar.jpg
Prof. Dr. Nursel Şahin

"BODUR ÇOCUK ÖNEMLİ HALK SAĞLIĞI SORUNU"

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Kara ise kısa boyun kronik beslenme yetersizliğinin göstergesi olduğunu belirtti. Prof. Dr. Cengiz Kara, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bir toplumda kısa (bodur) çocuk oranı ne kadar yüksekse beslenme yetersizliği o kadar yaygın bir sorun demektir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her 5 çocuktan birinde büyüme geriliği ve beslenme yetersizliği var.

Tüm dünyada büyüme geriliğinin en sık nedeni yoksulluğa bağlı beslenme yetersizliğidir. Uygun olmayan sağlık koşulları ve yetersiz beslenme nedeniyle erişkin boy potansiyeline ulaşamayan milyonlarca bodur çocuk önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN