Trafikte yeni dönem: B ehliyeti olanlara artık serbest! Vızır vızır her yerde dolaşabilecekler

Trafikte yeni dönem: B ehliyeti olanlara artık serbest! Vızır vızır her yerde dolaşabilecekler

Sürücüleri yakından ilgilendiren düzenlemede sona gelindi. A ve B ehliyet sahiplerini yakından ilgilendiren düzenlemede son durumu, Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) paylaştı. İşte detaylar...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmanın tamamlanmasının ardından Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılacak düzenlemeyle B sınıfı ehliyetle 125 cc'ye kadar motosikletin kullanılabilmesi öngörülüyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, yürürlüğe girmesi beklenen yönetmeliğin en geç 2023 yılı sonuna kadar yayınlanmasının öngörüldüğünü söyledi.

B EHLİYETLE MOTOSİKLET KULLANILABİLİR Mİ?

Yayınlanması öngörülen yönetmelikte B sınıfı ehliyete sahip sürücülerin herhangi bir sürücü kursundan 'motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi alması' şartının olmasının öngörüldüğünü vurgulayan Remzi Öztürk, şöyle devam etti:

"Eğitim sınav şeklinde değil. Sadece direksiyon eğitimi şeklinde olması öngörülüyor. Eğitim alan kişinin sürücü belgesi otomatik olarak akredite olacak. Eğitimi alan bu kişiler sürücü belgesini değiştirmesine gerek kalmadan 125 cc'ye kadar olan motosikletleri herhangi başka bir işleme gerek kalmadan kullanabilecek."

MOTOSİKLET KULLANNMANIN YAŞ SINIRI VAR MI?

MOTED Başkanı Remzi Öztürk, yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelikte yaş sınırı bulunmadığını belirterek, bununla birlikte Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün yaş sınırını ayrıca değerlendirdiğini söyledi.

e-Ticaret kuruluşlarından herhangi birine kayıtlı olan sürücülerin bu düzenlemeden yararlanamayacağını dile getiren Remzi Öztürk, "Çalışmalar hızla devem etmekte olup yönetmeliğin en geç 2023 yılı içinde yayınlanacağını bekliyoruz" diye konuştu.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN