Son yapılan test sonuçları korkuttu: 22 bin 573 kişide görüldü! Bakan Koca, son rakamları açıkladı

Son yapılan test sonuçları korkuttu: 22 bin 573 kişide görüldü! Bakan Koca, son rakamları açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2021 yılında başlattıkları uygulamadan 2 yılda 1 milyon 834 kişinin yararlandığını ve 22 bin 573 kişinin riskli olduğu tespit edildiğini açıkladı. İşte detaylar...

SMA Tarama Programı ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA hastalığının önlenmesine yönelik, evlenecek çiftlerin taşıyıcılık testinden geçmesini amaçlayan tarama programının 27 Aralık 2021'den itibaren 81 ilde uygulandığını söyledi.

"22 BİN 573 KİŞİ SMA RİSKİ TAŞIYOR"

Bakan Koca, "Programın uygulamaya konulmasından 4 Eylül 2023'e kadar 1 milyon 834 kişi tarandı. Alınan numunelerin analizi sonucunda, 'SMA taşıyıcılığı şüpheli' olarak tespit edilen 22 bin 573 kişi için elde edilen veriler, programın SMA hastalığının yayılmasını engelleme ve erken teşhis konusundaki önemini göstermiştir" ifadelerini kullandı.

"GEBELİK ÖNCESİ SMA TARAMA TESTİ YAPTIRABİLİRSİNİZ"

SMA'nın toplumda her 50 kişiden birinde görülebilen genetik bir hastalık olduğuna işaret eden Bakan Koca, şunları söyledi:

"Ebeveynlerin her ikisi de taşıyıcı olduğunda bebekte hastalık riski yüzde 25'e kadar yükselmektedir. Bu nedenle, SMA taşıyıcılığını evlilik öncesinde saptamak, potansiyel riski azaltma açısından büyük bir önem taşıyor. SMA tarama testleri, evlilik öncesi dönemde, Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz yapılmakta ve aile hekimliklerince yürütülmektedir.

Ayrıca, gebelik döneminde de talep eden çiftlere tarama testi uygulanıyor. Tarama sonuçları 2 hafta içinde elde edilmekte ve e-Nabız uygulaması aracılığıyla kolayca sonuçlara erişilebilmektedir. Ayrıca, programın bir parçası olarak, çiftlerin taşıyıcı olduğu belirlendiğinde, sağlıklı bir çocuk sahibi olabilmeleri için genetik danışma hizmeti sunuluyor.

Bu danışma, doğum öncesi veya tüp bebek aşılama öncesi tanı testi gibi seçenekleri içermektedir. Şayet çiftlerden sadece birinin taşıyıcılığı şüpheli ise diğerinin de sessiz taşıyıcı olma ihtimaline karşı, tıbbi genetik uzmanına yönlendirilerek, daha detaylı bir inceleme yapılması ve danışmanlık imkanına kavuşması bedelsiz olarak sağlanmaktadır.

SMA, ilerleyici bir motor nöron hastalığıdır, tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bu nedenle, evlilik öncesi SMA Tarama Programı erken teşhis ve önleme açısından kritik bir rol oynamaktadır."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN