Tarımda yeni dönem: Bunu yapmayan çiftçilerin üretim yapması yasaklanacak! Kanun değişti, artık zorunlu oldu

Tarımda yeni dönem: Bunu yapmayan çiftçilerin üretim yapması yasaklanacak! Kanun değişti, artık zorunlu oldu

TBMM'de kabul edilen kanun değişikliğiyle tarım sektöründe radikal kararlar alındı. Son yıllarda zarar etmekten şikayet eden tarım üreticilerini yakından ilgilendiren uygulamanın detayları da belli oldu. İşte, tarım üreticileri için zorunlu olan o uygulama...

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), sözleşmeli tarım ürünlerine ve üretim varlıklarına ilişkin yeni karar açıklandı. Karara göre, bundan böyle sözleşmeli tarım ürünlerine tarım sigortasının zorunlu olacağı bildirildi.

TARSİM'den yapılan açıklamada, tarım ve orman alanlarında önemli düzenlemeleri kapsayan kanun değişikliği teklifinin yasalaşmasına ilişkin değerlendirmeler yer aldı.

Buna göre, tarım sektörüyle ilgili politikaların tespit edilmesi, planlanması ve koordinasyonuyla ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılarak uygulanmasında Tarım ve Orman Bakanlığı yetkili olacak.

tarim-son-dakika.jpg

BAKANLIKTAN İZİN ALINACAK

Tarımsal üretimin planlanması, gıda güvencesi ve güvenliğinin sağlanması, verimliliğin artırılması, çevrenin korunması ve sürdürülebilirliğin tesis edilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen ürün veya ürün gruplarının üretimine başlanmadan önce Bakanlıktan izin alınacak.

TARIM ÜRÜNLERİNE SİGORTA YAPILACAK

Bakanlık, arz ve talep miktarıyla yeterlilik derecesini dikkate alarak hangi ürün veya ürün gruplarının üretileceği ile tarım havzası veya işletme bazında asgari ve azami üretim miktarlarını belirleyecek. Tarımsal üretim sözleşmesine tâbi ürünlere veya üretim varlıklarına sigorta yaptırılması da zorunlu olacak.

ciftci-son-dakika.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN