Temel haklarda oylama olmaz

Temel haklarda oylama olmaz

KARAR TV’de konuşan Babacan iktidarın seçim öncesinde referanduma götürmeye hazırlandığı ‘başörtüsüne anayasal güvence’ konusunu değerlendirdi: Başörtüsü bir temel insan hakkıdır ve temel haklar oylamaya sunulamaz. Başörtüsü ne kadar özgürlük alanıysa diğer kıyafet tarzları da özgürlük alanı olmalı.

EDA SANĞU

KOALİSYON FORMÜLLERİ ALTILI MASADA

Altılı masa mutabakatla çalışıyor. AB’de düzgün işleyen koalisyon modellerine bakıyoruz. Almanya’da, Hollanda’da örnekler var. 2 Ekim toplantısından sonra metot tartışması yapıp belirledik.

KEŞKE 2017’DE ÇIKIP ‘YANLIŞ’ DİYE BAĞIRSAYDIM

Büyük bir helalleşme ihtiyacı hissediyorum. 2017 referandumu sır gibi saklandı, Meclis'e sunulurken ortaya çıktı. Keşke çıkıp avaz avaz bağırsaydım, millete 'Bu iş yanlış' diye anlatsaydım.

KİMSE SEÇİMİ KENDİ ADAYIYLA KAZANAMAZ

Hiçbir parti kendi cumhurbaşkanı adayıyla birinci turda kazanamaz. Altılı masadaki dört partinin 2018’de bir seçim tecrübesi var ve kaybettiler. Bunu gördükten sonra durumu kabul etmek lazım.

KEMAL BEY’İ DESTEKLEYEN GENİŞ BİR KESİM VAR

Kemal Bey’in helalleşme çıkışını destekleyen çok geniş bir kesim var. Hiç kimseyi geçmişiyle yargılayamayız. Yarınlar için yola çıkıyorsak geçmişi konuşmamalıyız. Çünkü güven tuğla tuğla örülür.

manset.jpg

✓ Başörtüsü ne kadar özgürlük alanıysa diğer tarzlar da özgürlük alanı olmalı. Temel haklar oylanamaz. ✓ 2017’de keşke kararımı bozup konuşsaydım. Avaz avaz bağırsaydım ‘Yanlış, yapmayalım bu işi’ diye. ✓ AB’de düzgün işleyen koalisyonlardaki modellere bakıyoruz. Almanya’da, Hollanda’da güzel örnekler var. ✓ Hiçbir parti kendi cumhurbaşkanı adayıyla birinci turda kazanamaz. Yarınlarda mutabık kalmaya çalışıyoruz.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, KARAR TV’de Bi’ Karar Ver programında Elif Çakır ve Yıldıray Oğur ile gündemi değerlendirdi. Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en az üç çocuk şartının konut destek paketinde şart koşulmasından, AK Parti heyetinin HDP’yi ziyaretine, altılı masadan başörtüsü meselesine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. Babacan, şunları söyledi: “(Sosyal Konut yardımında en az 3 çocuk şartı) Sosyal destekte o kadar çarpıklık var ki neresinden tutsanız dökülüyor. Sosyal Destek veren 43 kurum var. Şu aileye bu aileye destek vereceğiz yanlış işler. Biz iktidara geldiğimiz ne yapacağız? Aile hekimine benzer bir ağ kuruyoruz. 70 bin kişi görevlendiriyoruz ülke genelinde. Devlet desteği kalmadan direkt o kişilerle irtibata geçilecek. Aracıyı ortadan kaldırıp direkt o kişilerle buluşturacağız. Ülke bir aydır sosyal desteklerde bu 3 çocuk şartıyla yatıp kalkıyor. Pırıl pırıl gençler üniversiteleri kazanıyor ama devlet bursu alamadıkları için üniversitelere gidemiyor. Bunun için iktidara geldiğimizde geçimini sağlayamayan ailelere asgari destek programıyla destek olacağız.”
(Bozdağ’ın HDP’yi ziyareti) “2015’te iki seçim arasında kendileri ziyaretlerde bulundular. Onlar irtibat kurduğunda ziyaret ettiklerinde hiçbir şey yok muhalefet ziyaret edince vay teröristler, vay ortaklar. İşlerine geldiğinde demokrat işlerine gelmediğinde otokrat. Böyle çalışıyor.”
“Altılı masayı mutabakatla çalışan bir kuruluşa benzetiyorum. HDP konusu altılı masanın ortak gündem konusu değil. Altılı masa mutabakatla çalışıyor. DEVA Partisi olarak böyle bir bariyerimiz yok. ‘Nasıl bir Türkiye’de yaşamak istiyorsun?’ sorusu gelince parti fark etmeksizin herkesin cevabı aynı.”
(Altılı masanın göç stratejisi) “DEVA Partisi olarak en kapsamlı eylem planımız ekonomi ve yargı. Temel haklar 300 madde demek ki en çok sorun burada. Altılı masa göç konusunda bir komisyon kurdu ama istişareli. Çünkü anlaşması zor bir konu. Bizim hiçbir sorundan korkumuz yok aman dokunmayalım elimiz yanar demiyoruz. Hukuk devletiyseniz kurunun yanında yaş yansın diyemezsiniz.”
(Altılı masa nasıl uzlaşıyor?) “Altılı masa olarak bugüne kadarki uzlaşmayı sağladığımız en önemli konu Parlamenter Sistem’di. Tek bir komisyon kurduk, çalışma tamamlandı. ‘Her şeyin üzerinde anlaşılmadıkça hiçbir şey üzerinde anlaşılmamıştır’ fikrine dayalı çalışıyoruz. AB’deki düzgün işleyen koalisyonlardaki modellere bakıyoruz. Almanya’da Hollanda’da güzel örnekler var. 2 Ekim toplantısından sonra metod tartışması yaptık ve belirledik. Masada önemli bir merkez çek kuvveti var. Hiçbir parti kendi cumhurbaşkanı adayıyla birinci turda kazanamaz. Altılı masadaki 4 partinin 2018’de bir seçim tecrübesi var ve kaybettiler. Bunu gördükten sonra da kabul etmek lazım. Asgari müştereği yarınlarda arıyoruz.”

BAHÇELİ BAŞARISIZLIĞIN ORTAĞI OLMAK İSTEMİYOR

“AK Parti-MHP ortaklığı garip bir ortaklık. Nasıl yönetecekler bu ülkeyi? Niye MHP’li hiçbir bakan yok. Bu normal bir ortaklık değil. Belki böylesi işine geliyor. Belki de Bahçeli başarısızlığın ortağı olmak istemiyor. TÜİK’in açıkladığı enflasyonu görüyoruz. Bir tane MHP’li bakan yok ki millet çıkıp hesap sorsun. Tipik bir Bahçeli oyunu devlet kurumların yer alayım ama sorumluluk almayayım.”

“Altılı masada niye oturuyorsunuz? CHP’nin yanında niye yer alıyorsunuz diye soruyorlar. Vatandaş haklı geçmişteki ideolojimize parti kimliğimize bakıp değerlendiriyorlar. Ama geçmişe bakarsak anlaşamayız. Geçmişte ekonomide yaptıklarımız Altılı masada tartışsak onlarda kabul etmez. Altılı masa olarak yarınlarda mutabık kalmaya çalışıyoruz. Yarınlarda mutabık kalmazsak altılı masa olmaz zaten. Geçmişten ders almak bir erdem. Biz de geçmişten ders alıyoruz bunu böyle yapsak daha iyi olurdu diyoruz. Dünya değişiyor. Geçmişten ders alıp ortak bir Türkiye vizyonunda buluşabiliyorsak bu çok önemli.”

“Halam 65 yaşında başörtülü eczacı fotoğrafını 4 sene önce eczanesine asabildi. Zor dönemler ama biz bunu hiçbir zaman siyasi malzeme yapmadık. Halam, kız kardeşlerim başörtüsü sorunu yaşadıysa biz bunu partizanlık olarak yapmadık. Bu ‘temel insan hakları mücadelesi’ dedik. AK Parti deyince içim cız ediyor hala. Kuruluşunda çok emeğimiz var. Bunun en büyük sorumlusu Erdoğan’ın kendisi. Demokrasi, hak mücadelesi diyerek yola çıkıp iktidarı ele geçirince değişen kendisi. Başörtüsü ne kadar özgürlük alanıysa diğer kıyafet tarzları da özgürlük alanı olmalı. Devletin görevi herkesin bireysel özgürlük alanını korumaktır.”

“Kemal Bey’in helalleşme çıkışını destekleyen çok geniş bir kesim var. Hiç kimseyi geçmişiyle yargılamamalıyız. Yarınlar için yola çıkıyorsak geçmişi konuşmamalıyız. Ülkenin sorunlarını korkmadan derinlemesine ele almalıyız. Güven öyle bir şey ki tuğla tuğla örülür.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN