Çevre felaketi kapıda: İstanbul'un suyuna zehir karışabilir

İstanbul'un ve Marmara Bölgesi'ne su sağlayan Sarıyar Barajı'na yakın konumdaki Çayırhan Termik Santrali'nin kül depolama sahasında 30 milyon ton toksik atık biriktiğini belirten İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Baran Bozoğlu, önlem alınmazsa ciddi bir çevre ve sağlık felaketiyle karşı karşıya kalabileceğimiz söyledi.

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Baran Bozoğlu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki termik santrallerin durumunu değerlendirdi. Bozoğlu, şunları söyledi:

iklim-degisikligi-politika-ve-arastirma-dernegi-baskani-baran-bozoglu.jpg
İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Baran Bozoğlu

"ÇAYIRHAN TERMİK SANTRALİ KAPATILMALI"

"Türkiye'de şu anda 13 tane özelleştirilmiş termik santralimiz var. Bu geri kalmış teknolojiler Türkiye'nin havasını, suyunu, toprağını kirletmeye ve sera gazı emisyonlarını salmaya devam ediyor.

Ankara'da Çayırhan Termik Santralinin Nallıhan Kuş Cenneti'ne olan etkisini araştırdık. Sarıyer Barajı'na hava kirliliği bağlamında etkisini araştırdık.

44 yıldır çalışan Çayırhan Termik Santrali'nin adil bir şekilde kapatılması gerektiğini; emekçiler ve ekonomi zarar görmeden, bunun planlamasının yapılarak kapatılma sürecinin planlanması gerektiğini ifade ediyoruz.

cayirhan-termik-santrali.jpg

"KİRLİLİK CİDDİ BOYUTLARDA"

44 yıldır çalışan bu termik santral etrafında 2007 yılında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hava kalitesini izlemek için iki tane istasyon kurdurdu. Ve 10 yıldır bu hava kirliliğini izlemek üzere kurulan istasyonlar çalışmıyor ve çalıştırılmıyor. Çevre Bakanlığı bu takibi yapmadığı için biz orada bir ölçüm istasyonu kurduk. Yaz aylarında bunu yaptık.

İnsan sağlığına doğrudan etkisi olan, özellikle insanların ciğerlerine doğrudan işleyen; bronşit, KOAH, kanser gibi hastalıklara sebep olan kirletici parametrelerin ölçümünü yaptırdık. Çıkan sonuçlar, ne yazık ki tam da beklediğimiz gibiydi. Ciddi bir kirliliğin orada oluştuğunu tespit ettik.

cayirhan-termik-santrali-linyit.jpg

"ACİL ÖNLEM ALINMALI"

Günlük 24 saatlik ortalamamızın tamamında hem Dünya Sağlık Örgütü'nün, hem Türkiye'nin kendi mevzuatının, hem de Avrupa Birliği'nin sınır değerlerinin aşıldığını gördük.

30 günün tamamında partikül madde 10 dediğimiz bu toz maddenin içerisinde, ağır metalleri de bulundurduğunu bildiğimiz bu maddenin sınır değerleri aştığını gördük.

Normal şartlarda Türkiye'deki mevzuata göre de bir yıl boyunca ölçüm yapılan bölgede sınır değer 35 gün aşıldığı anda acil önlemler alınması gerekir, kamu kurumlarının. 30 günlük ölçümün tamamında havanın kirli olduğunu tespit ettik.

cayirhan-termik-santrali-nerede.jpg

"YILDA 4,9 MİLYON TON KÖMÜR YAKILIYOR"

Bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız başta olmak üzere, Kuş Cenneti'nin içindeki kuşların ve canlıların, doğanın, böceklerin; hepsinin risk altında olduğunu, yıllardır bu kirli havayı solumak zorunda kaldıklarını bilimsel verilerle tespit etmiş bulunuyoruz.

Burada şu anda yılda 4,9 milyon ton kömür yakılıyor. Yılda yaklaşık 1,2 milyon ton toksik atık çıkıyor, bu tesisten. Kömürlü termik santraller sadece havayı değil, ürettikleri atık ile toprağımızı, suyumuzu kirletmeye devam ediyor.

cayirhan-termik-santrali-kimin.jpg

"RAPOR, BİLİMSEL DEĞİL"

Kül depolama alanında yaklaşık 30 milyon ton toksik atık birikmiş durumda ve bu her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu tesis tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan izin alınırken, atık sahasına dair bir taahhütte bulunuldu.

Akademik ve bilimsel raporlar hazırlandı. Biz bu raporları değerlendirdik. Bu kül sahası 560 metre kota kadar doldurulabileceği yönünde akademik rapor olduğunu gördük. Ancak ne bu akademik rapor ne de bakanlığın verdiği çevre izni, herhangi bir bilimsel, statik incelemeye ve değerlendirmeye dayandırılmıyor.

cayirhan-termik-santrali-cevreye-verdigi-zarar.jpg

"GÖÇÜK RİSKİ VAR, TOKSİK KİRLİLİK YAŞANABİLİR"

Biz sahada yaptığımız gözlemler, yaptığımız incelemelerde şunu net şekilde görüyoruz ki; ciddi bir göçük riskiyle karşı karşıyayız. Bir an önce bu konuda önlem alınmaz, detaylı bilimsel teknik analizi yapılmazsa, Sarıyer Barajı'nın bu toksik atıklarla buluşması kaçınılmazdır.

Sarıyer Barajı şu anda etrafından tarımsal faaliyetin yapıldığı, sofralarımıza gelen besinlerin sulandığı ve İstanbul'un ve Marmara Bölgesi'ne su sağlayan bir barajdır. Bu kül barajının yıkılması durumunda yoğun bir şekilde toksik kirlilikle karşı karşıya kalacağımızı üzülerek ifade ediyoruz.

cayirhan-termik-santrali-lojmanlari.jpg

"ÇAYIRHAN TERMİK SANTRALİ SUYU VE TOPRAĞI KİRLETİYOR"

Şu anda ciddi bir risk olduğunu ortaya koyuyoruz. Bir an önce bu teknik incelemenin yapılması ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu tesisin faaliyetini durdurmasına ihtiyaç duyuyoruz.

Santralin yakınında kömür madeni işletmesi var. Kömür madeni işletmesinin şu anda bir çevre izni yok. Çevre izni olmadan yapılan kömür madeni ile şu anda havayı, suyu ve toprağı kirleten bir termik santral, buradan çıkan madenlerle besleniyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN