Torba yasadan BAĞ-KUR'lulara 'erken emeklilik' piyangosu çıktı! Ekim ayında Meclis'e geliyor

Torba yasadan BAĞ-KUR'lulara 'erken emeklilik' piyangosu çıktı! Ekim ayında Meclis'e geliyor

Torba yasayla gelen prim düzenlemesini değerlendiren SGK Başuzmanı İsa Karakaş, özellikle küçük esnafa erken emekli olma fırsatı sunulacağını söyledi. İşte, prim düzenlemesi detayları...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs seçimleri öncesi esnafa erken emeklilik vadetmesiyle milyonlarca küçük esnaf, BAĞ-KUR ve SSK prim günü eşitlemesiyle ilgili gelişmeleri yakından takip ediliyor. Küçük esnafın prim ödeme gün sayısı düşürülecek ve SSK'lılarla eşitlenmesi öngörülüyor.

TBMM'ye gelecek yeni torba yasa ile BAĞ-KUR'luların prim şartı 9 bin günden 7 bin 200 güne inecek. Böylece 1800 gün kazanan BAĞ-KUR'lular 5 yıl daha az prim ödeyebilecek.

Öte yandan bu düzenleme, EYT'lileri de ilgilendiriyor.

SİGORTA PRİMİ DÜZENLEMESİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SGK Başuzmanı İsa Karakaş, mecut durumda BAĞ-KUR'luların SSK'lılara oranla emekli olmalarının daha zor olduğunu belirterek, şu bilgileri paylaştı:

"BAĞ-KUR'lunun emekli olması için tam olarak 9 bin gün prim yatırması gerekiyor. Eğer 9 bin günün altında prim günü varsa normal şartlar altında o kişi emekli olamıyor. Bu durumda özellikle küçük esnafın primlerinin ödemekte zorluk çektiğini görüyoruz.

Hükümetin ise neredeyse her sene prim yapılandırması ve kolaylıklara rağmen esnaf ve sanatkarların bu borçlarını ödeyemediğini, bu nedenle EYT'li olmalarına rağmen çok sayıda BAĞ-KUR'lunun emekli olamadığını görüyoruz.

Dolayısıyla bu düzenlemenin yapılmasıyla birlikte özellikle esnaf ve sanatkar kesimi için önemli kolaylıklar getirebileceğini söyleyebiliriz. Bununla ilgili düzenleme ne zaman yürürlüğe girecek diye bekleyen çok sayıda vatandaş bulunmakta.

TBMM 1 Ekim'de açılır açılmaz gelecek olan torba yasada, yapılan açıklamalarda da anlaşılacağı üzere SSK ve BAĞ-KUR ile ilgili prim eşitlemesinin gündeme geleceğini öngörüyoruz."

"BÜYÜK İŞVERENLERİ KAPSAMAYACAK"

Bu düzenlemeden tüm BAĞ-KUR'luların faydalanamayacağının altını çizen İsa Karakaş, "Özellikle Esnaf ve Sanatkarlar Odaları'na kayıtlı olanlar yani bakkal, kıraathane sahipleri, kasap, kuaför, ayakkabıcı gibi küçük esnaf diye tabir edilen kesim bu düzenlemeden faydalanacaktır. Ancak şirket sahibi olan, bilanço esasına göre defter tutan büyük işveren sahiplerinin bu düzenlemeden faydalanamayacağını söyleyebiliriz" diye konuştu.

"BAĞ-KUR PRİM GÜNÜ 7 BİN 200'E DÜŞECEK"

SGK Başuzmanı İsa Karakaş, düzenlemeyle birlikte küçük esnafın 5 yıl daha erken emekli olacağını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Düzenlemenin avantajlarına da bakıldığı zaman, bir BAĞ-KUR'lu erkek 9 bin prim günü ile emekli olurken, eşitleme yapılması halinde prim gün sayısı 7 bin 200 güne düşecektir. Yani 25 yıl boyunca prim ödemesi gerekirken, sadece 20 yıl prim ödemesi yeterli olacaktır. Burada bin 800 günlük bir avantajdan yararlanacaklar. Dolayısıyla BAĞ-KUR'lunun 7 bin 200 prim günü varsa ve diğer şartları karşılıyorsa emekli olabilecektir."

BAĞ-KUR ERKEN EMEKLİ ŞARTLARI

Prim eşitlemesinin olduğu gibi bütün BAĞ-KUR'luların emekli olacağıyla ilgili kamuoyuna yanlış bir algı olduğundan bahseden İsa Karakaş, sadece 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan ve gerekli koşulları sağlayan BAĞ-KUR'luların erken emekli olacağını dile getirdi.

"GERİ ÖDEME ALAMAYACAKLAR"

İsa Karakaş, düzenlemenin yasalaşması halinde 7 bin 200 prim günü yatıran vatandaşların da geri ödeme alamayacağı bilgisini vererek, "Örneğin 8 bin, 8 bin 500 gibi olanlar 7 bin 200'den fazla olan primlerini geri almaları mümkün değil. SGK uygulamasında primlerin geri alınması ancak ve ancak askerlik borçlanması, yurt borçlanması söz konusu olunca yapılır" değerlendirmesinde bulundu.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN