Tutukluluğunun beşinci yılında Kavala'dan mektup: Hukuksuzluğa uğrayan sadece ben değilim

Tutukluluğunun beşinci yılında Kavala'dan mektup: Hukuksuzluğa uğrayan sadece ben değilim

Tutukluluğunun beşinci yılını dolduran Osman Kavala cezaevinden gönderdiği mektupta "Hakkımdaki iddianamelerden anlaşılacağı gibi, suç sayılan bir faaliyette bulunduğumu gösteren herhangi bir delil bulunmuş değil" dedi. Suçsuzluğunun ilk Gezi davasındaki beraat kararı, AİHM ve AYM'nin karşı oy yazılarıyla da ortaya konulduğunu belirten Kavala “Hukuksuzluğa, ayrımcılığa, gaddarca davranışa maruz kalanın sadece kendim olmadığını aklımdan çıkarmıyorum" ifadesini kullandı.

Müebbet hapis cezasına çarptırılan tutuklu iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala, tutukluluğunun beşinci yılında bir açıklama yaptı. Silivri Cezaevi'nden bir metin yollayan Kavala, hukuksuzluğa maruz kalanın sadece kendisi olmadığını söyledi.

Kavala'nın yolladığı metnin tam hali şöyle:

"Hakkımda hazırlanmış olan iddianamelerden anlaşılacağı gibi, suç sayılan bir faaliyette bulunduğumu gösteren herhangi bir delil bulunmuş değil. İlk Gezi davasındaki beraat kararıyla, iki AİHM kararıyla ve AYM Başkanı ve üyelerinin karşı oy yazılarıyla da ortaya konmuş olan bu yalın gerçeğe rağmen, Silivri cezaevinde beşinci yılımı doldurdum.

'İNSAN HAYATINA DEĞER VERMEYEN ANLAYIŞTAN KAYNAKLANIYOR'

Hukuksuzluğa, ayrımcılığa, gaddarca davranışa maruz kalanın sadece kendim olmadığını aklımdan çıkarmıyorum. Cezaevindekilerin hikâyelerini dinlemek, koridorlarda 80 yaşını aşmış insanları görmek zaten bu gerçeği sürekli hatırlatıyor. Yurttaşların keyfi biçimde cezaevine sokulmaları ile iş cinayetleri, maden faciaları arasında ilişki olduğunu, bunların insan hayatına değer vermeyen bir anlayışın yaygınlaşmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Ülkemizde hukuk normlarının hükümran hale gelmesinin, etik değerleri öne çıkartan bir yenilenmeyi başlatacağına inanıyorum."

ADALET BAKANI AİHM KARARININ UYGULANDIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 13. Büyükelçiler Konferansı'nda konuştuğunda AİHM'nin, Türkiye’nin Osman Kavala davasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine yönelik kararını değerlendirmişti. Bozdağ “Osman Kavala hakkında AİHM'nin verdiği hak ihlali kararını Türk mahkemesi uygulamış ve uymuştur. Başka bir suç nedeniyle tutuklamış ve yargılaması devam etmiştir. Şimdi hüküm özlüdür” diye konuşmuştu.

"Adalet yok diye bağıranların gündeme getirdiği dava sayısı beşten fazlasını sayan çıkmıyor" diyen Bozdağ, "O, 5 tanesini de bilmiyorlar. Dosyayı, delilleri bilmiyorlar. Sadece taraftarlıklarına göre dosyayı görmeden, taraftarlarının yazdıklarına inanarak o dosyada görev yapan hakim ve savcıları mahkum eden yaklaşım ortaya koyuyorlar" ifadelerini kullanmıştı.

Bozdağ konuşmasını şöyle sürdürmüştü:

"Türkiye'de 8 milyona yakın dava var. Cezaevlerinde 315 bine yakın tutuklu ve yükümlü var. Ama Avrupa'dan gelen herkes ya 1 kişiyi soruyor ya 2 kişiyi soruyor. Madem hak ihlalleriyle ilgileniyorsunuz, o kadar cezaevinde insan var, yargılanan var. Onlardan şikayet gelmiyor mu hiç? Onlarla ilgili bana soracağınız soru yok mu? Neden onlarla ilgilenmiyorsunuz hiç? Adil midir bu?"

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN