Vatandaşın balık alacak parası yok

1 Eylül 2022 tarihinde başlayan balık sezonunu değerlendiren Trabzonlu balıkçılar, bu yıl palamudun bol olması dolayısıyla denizde hamsi beklemediklerini belirttiler. Kıymanın kilosunun 150 lira, balığın 3 tanesinin 100 lira olduğunu kaydeden balıkçılar, vatandaşın alım gücünün düşmesi dolayısıyla satışların azaldığını ifade ettiler.

Trabzonlu balıkçılar, bu sezon palamudun bol olduğunu, ancak vatandaşın alım gücü olmadığı söyledi. Trabzonlu balıkçı İbrahim Örseoğlu, "Vatandaşlar şu anda 3 tanesinin 100 lira olmasından çok memnun değil. 4 tane, 5 tane olunca 100 liraya, alıyor. 3 tane olunca fazla geliyor" dedi.

balik-fiyatlari.jpg

"BU SENE VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ YOK"

Sezonun bereketli başladığını belirten balıkçı Gökmen Aydın, şunları söyledi:

"Balık bol ama vatandaşın alma gücü yok. Palamudun 3 tanesi 100 lira, bedava. Kıymanın kilosu 150 lira, balığın 3 tanesi 100 lira. Vatandaşın alım gücü olacak ki o da alsın. Ne yapsın vatandaş. 3 tane 100 lira parayla değil ki.

Bu sene balık bol Allah'a şükürler olsun, bu sene bol. Geçen sene palamut yoktu ama bu sene palamut bol. Ama bu sene hamsi pek nadir olur. Palamut bol olunca hamsi kıt, az olur; her sene öyledir. Bir sene palamut bol olur, bir sene kıt olur. Bir sene hamsi bol olur, bir sene kıt olur.

Palamut bol, bağ bahçe her yer palamut dolu, dağlar bile palamut dolu. Dünyanın her tarafında palamut var ama vatandaşta olacak ki o da alsın. 3 tane 100 lira parayla değil palamut ama inşallah devam eder."

balik-sezonu-ne-zaman.jpg

"PALAMUT BOLLUĞUNDAN MEMNUNUZ"

Balıkçı Ahmet Çoğalmış işe şöyle konuştu:

"Şu an çeşit olarak palamuttan dolayı pek yok ama palamuttan da memnunuz. 3 tane 100 lira, 4 tane 100 lira. 3 tane balık geliyor bugün 2 kilo; o da 50 lira, 40 lira kilosu. Bugün bir et, kıyma, tavuk almaya kalksan kilosu 70 lira, balığa göre biraz daha fazla parası. Bu sene hamsi az olur, çünkü palamut hamsiden, istavritten beslendiği için bu sene belki biraz kıt olabilir."

"BU SENE HAMSİ BEKLEMİYORUZ"

Bu sene hamsi beklemediklerini ifade eden balıkçı İbrahim Örseoğlu da şunları söyledi:

"Vatandaşlar şu anda 3 tanesinin 100 lira olmasından çok memnun değil. 4 tane, 5 tane olunca 100 liraya, alıyor. 3 tane olunca fazla geliyor. Bir tanesi 1 kilogram geliyor.

Şu anda çeşit olarak çinekop var, somon var, palamut var, mezgit var, istavrit var, barbun var; çeşitlerin hepsi var. Hamsinin çıkmasına 1-1,5 ay daha var ama biz bu sene hamsi beklemiyoruz. Hamsi biraz zayıf bu sene. Palamut bol olduğu için biraz hamsi zayıf."

balik-tezgahi.jpg

"ŞU AN BOL VE BEREKETLİ BİR SEZON GEÇİRİYORUZ"

Balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, vatandaşın fiyatlardan memnun olmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Çeşitlilikte hemen hemen çeşitlerin hepsine sahip olmaya başladık, denizin bu bolluk bereketinden dolayı. Şu an en revaçta olan palamut, peşine çinakop çıkmaya başladı. İstavrit, mezgit yeni çıkmaya başladı. Şu an bol ve bereketli bir sezon geçiyor, inşallah devamı gelir.

Vatandaş talep ediyor, fiyatların aşağı gelmesini talep ediyor ama bence fiyatlar çok makul. Bu fırsatları iyi değerlendirmelerini talep ediyorum; çünkü palamuttur bu, ne zaman gideceği belli olmaz. Her an bir soğukta hızlı giden bir hayvan olduğu için bir rüzgârda akar ve gider.

Hamsi yavaş yavaş gelecek, palamut modunu tamamlıyor. Yakında hamsiye başlayacağız, tabii hamsi ne kadar olur pek bir şey diyemiyoruz. Çünkü bol bir palamut var, sonuçta bunların hepsinin tükettiği şey hamsidir. İnşallah o da olacak."

balikcilar.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN