Ekonomik kriz derinleşiyor: Gıda fiyatlarında son 9 ayda fahiş artış

Hükümetin faiz indirimi ısrarına bağlı olarak yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle son 1-2 yıldır yaşanan ekonomik kriz, vatandaşların temel gıda ürünlerine erişimini zorlaştırdı. Bir araştırmaya göre, 2022 yılının ocak-eylül arasındaki döneminde gıda fiyatlarındaki artış üç haneli oranlara çıkarak yüzde 110,6 oldu.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, konfederasyonun AR-GE birimi KAMU-AR'ın 'Halkın Enflasyonu Araştırması'nın ekim ayı sonuçlarını açıkladı.

birlesik-kamu-is-konfederasyonu-baskani-mehmet-balik.jpg
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık

Ankara'daki marketlerden düzenli olarak derlenen, halkın en fazla tükettiği 64 temel gıda maddesinden oluşan sepetin esas alınarak hazırladığı gıda fiyatları endeksinin Ekim 2022 sonuçları şöyle:

  • Son bir yılda kamu çalışanları ve kamu emeklilerinin ücret ve aylıkları enflasyon farkları da dahil yüzde 85,6 oranında arttı. Asgari ücretteki artış yüzde 94,6 oldu, işçi ve bağımsız çalışanların emekli aylıkları ise yüzde 78,61 oranında arttı. Ancak geçen yıl ekim ayında 100 liraya satın alınan bir gıda sepeti için bu yıl ekim ayında 277,5 lira ödemek gerekiyor.
  • Ekmek, pirinç, un, bulgur fiyatları, ekimde bir önceki aya göre yüzde 8,5 oranında artış kaydetti.
  • Et ve balık grubu fiyatlarında yüzde 1,9 oranında artış yaşanan ekim ayında süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu fiyatları ise yüzde 5,7 oranında yükseldi. Yağ fiyatlarında ise yüzde 0,9 oranında artış oldu.
  • Meyve fiyatlarının yüzde 1,7 oranında arttığı ekimde sebze fiyatlarında, bir önceki aya göre ortalama yüzde 20,2 oranında artış yaşandı.
  • Bakliyat fiyatlarının yüzde 2 arttığı ekimde, salça, zeytin, bal, çay, tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer işlenmiş gıda fiyatlarında ise yüzde 6,3 oranında artış kaydedildi.
  • Böylece, vatandaşlar mevcut gıda tüketim alışkanlıklarına göre seçilen 64 gıda maddesinden oluşturulan gıda sepetini satın alabilmek için ekimde, bir önceki aya göre yüzde 6,3 oranında daha fazla para ödedi.
  • Yılın ilk dokuz aylık döneminde gıda fiyatlarındaki artış ise üç haneli oranlara çıkarak yüzde 110,6 oldu.
  • Gıda fiyatlarında yıllık olarak ise (Ekim 2021'e göre) yüzde 177,5 oranında artış gözlendi. Diğer bir ifadeyle vatandaşlar Ekim 2021’de 100 liraya dolan bir gıda sepeti için bu yıl aynı ay 279,3 lira ödemek zorunda kaldılar.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN