2023 asgari ücret için geri sayım başladı! İşte AK Parti'den gelen son açıklama

2023 asgari ücret için geri sayım başladı! İşte AK Parti'den gelen son açıklama

2023 asgari ücretin ne zaman belirleneceğine ilişkin tarih veren AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), taşeron ve geçici işçiler ile sözleşmeli memurlara kadro çalışmasıyla ilgili son durumu açıkladı.

2023 asgari ücret, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), taşeron ve geçici işçiler ile sözleşmeli memurlara kadro çalışmasına ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hummalı çalışma yürütüldüğünü kaydeden AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Ne söz verdiysek hepsini yerine getirdik, getiriyoruz" dedi.

2023 ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

EYT ve kadro çalışması konusunda yıl sonuna kadar ardı ardına gelişmelerin yaşanacağını belirten Akbaşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Taşerondan 1 milyona yakın insanımızı kadroya geçirdiğimiz dönemde 80-90 bine yakın arkadaşımız kapsam dışında kalmıştı, onlarla ilgili düzenlemeye dönük yaklaşımlar, mevsimlik işçi gibi 10 ay çalışan insanlarımızın 12 aya tamamlanması ve sürekli hale gelebilecek şekilde çalışma hayatlarına devam edebilmesi ve EYT'li kardeşlerimizin meselelerinin tamamen çözüme kavuşturulmasına dönük bir takvimimiz söz konusu.

Bu yasal düzenlemeleri 2022 yılı sonu itibarıyla hayata geçirmiş olacağız. 2023'ün başında bütün bu meselelerin ardı ardına neticelendiği, hayata geçtiği bir süreci yaşamış olacağız."

Akbaşoğlu, aralıkta asgari ücret, ocakta ise memur ve emekli maaşlarına yönelik düzenleme yapılacağına işaret etti.

ak-parti-grup-baskanvekili-muhammet-emin-akbasoglu.jpg
AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu

EYT YASASINDA SON DURUM NEDİR?

EYT konusunda nasıl bir formül uygulanacağına da değinen Akbaşoğlu, "Bu konuyu enine boyuna Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin başkanlığında bir çalışma heyeti yürütüyor. Bu çalışmalar neticelendiğinde zaten kamuoyuyla paylaşılacak. Biraz sabredelim, sonucunu hep beraber sevinçle karşılayalım" dedi.

EYT YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Akbaşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile istişare halinde olduğunu dile getirerek, şunları aktardı:

"EYT konusu, geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımıza da sorulmuştu. Kendisi de bu konuların ardı ardına çözümleneceği müjdesini paylaştı. Herkes müsterih olsun, Allah'ın izniyle ne söz verdiysek yerine getirdik, getiriyoruz.

Toplumun bütün sorunlarını çözme merci AK Parti'dir, Cumhur İttifakı'dır. Bu konuda kimsenin en ufak tereddüdü olmasın. Toplumun beklentilerini karşılayacak adımlar atacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

2023-asgari-ucret-ne-zaman-belli-olacak.jpg
Asgari Ücret Tespit Komisyonu / 29 Haziran 2022

2023 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 85,51 yükseldi. Asgari ücretin enflasyonun üzerinde artış göstermesi beklenirken bu rakamın 7 bin 500 TL ile 10 bin TL arasında olması bekleniyor.

Milyonlarca çalışan, hükümetin yol haritasını merakla beklerken AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 2023 asgari ücrete yapılacak zam oranı hakkında 24 Ekim 2022 Pazartesi günü şunları söylemişti:

"Geçtiğimiz sene biliyorsunuz asgari ücret 1 yıl içerisinde iki kez yükseltildi. Şimdi de, yıl sonu itibariyle bir miktar refah payını da koyarak herkesin tatmin olacağı, iyi oldu diyebileceği bir asgari ücret gündeme gelecektir. İnşallah asgari ücretli, emekli ve memur maaşlarındaki artışlarla da vatandaşlarımız rahat bir nefes alacaktır."

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) 5. Olağan Genel Kurulu ve 6. Gençlik Buluşması'nda 9 Ekim 2022 Pazar günü açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Derdimiz aralık ayında yapılacak yeni değerlendirmelerle asgari ücreti en uygun rakama çıkarmak" ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN