28.01.2020  13:15

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne yeni görev

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne bir görev daha verildi, buna göre ilk derece mahkemesi sıfatıyla eski yüksek yargı üyelerini yargılayan Daire, görevi kötüye kullanma ve tefecilik suçlarına da bakacak.

+
-

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit başkanlığında toplanan Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nun, iş bölümüyle ilgili tasarıyı onaylamasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda Yargıtay'ın iş durumu çizelgeleri yer aldı.

Çizelgelere göre, geçen yıl Yargıtay ceza dairelerine 2018'den 280 bin 885 dosya devretti. Bu dairelere 2019'da 267 bin 455 dosya geldi. Ceza daireleri geçen yıl toplam 290 bin 738 dosyada karar verdi, 257 bin 602 dosya ise bu yıla devretti.  

9. CEZA DAİRESİ'NE YENİ GÖREV

Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nun, ceza ve hukuk dairelerinin iş durumu çizelgelerini incelemesinin ardından dairelerin iş bölümü yeniden belirlendi.

Bu kararla eski yüksek yargı üyelerini FETÖ üyeliğinden ilk derece mahkemesi sıfatıyla yargılayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne yeni görevler verildi. 

FETÖ yargılamalarına devam edecek olan Daire, terör suçlarına bakan Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin görev alanına giren suçlara ilişkin ilk derece mahkemesi sıfatıyla yargılama yapacak. Ayrıca Daire, görevi kötüye kullanma ve tefecilik suçlarına da bakacak. 

ANKARA/AA

 

DİĞER HABERLER
Eşiyle barışmak için gitti, kayınpederini öldürdü
Konya'da yüz yüze telafi eğitimler ertelendi
Aranan gençleri mezun edeceğiz
Antalya Barosu Başkanı hastaneye kaldırıldı
Kocasının korkusundan evini cezaevine çevirdi
İlçe belediye başkanının arkasına oturtuldu
İznik Gölü 20 metre çekildi