14.02.2020  11:44

Zafer Havalimanı ne zaman yapıldı? Zafer Havalimanı özellikleri nelerdir?

Yap-İşlet-Devret modeliyle Kütahya'da inşa edilen Zafer Havalimanı için, 29 yılda toplam 205 milyon 281 bin euro garanti bedeli ödeneceği ifade edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, 2018'de garanti yolcu sayısına ulaşılamadığını, bu nedenle devletin yüklenici firmaya 26 milyon 691 bin euro ödediğini açıklamıştı. Peki Zafer Havalimanı ne zaman yapıldı? Hangi şirket tarafından yapıldı? Zafer Havalimanının özellikleri nelerdir? Zafer Havalimanı nerede? İşte ayrıntılar...

+
-

Yap-İşlet-Devret modeliyle Kütahya'da inşa edilen ve 2012'de vatandaşların hizmetine açılan Zafer Havalimanı için, 29 yılda toplam 205 milyon 281 bin euro garanti bedeli ödeneceği ifade edildi. Zafer Havalimanı için, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, 2018'de garanti yolcu sayısına ulaşılamadığını, bu nedenle devletin yüklenici firmaya 26 milyon 691 bin euro ödediğini açıklamıştı. Peki Zafer Havalimanı ne zaman yapıldı? Hangi şirket tarafından yapıldı? Zafer Havalimanının özellikleri nelerdir?

20-02/14/a-kopya.jpg

ZAFER HAVALİMANI HANGİ ŞİRKET TARAFINDAN YAPILDI?

Zafer Havalimanı'nın inşaası, yap-işlet-devret modeliyle IC Holding bünyesindeki IC İÇTAŞ İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 18 ayda tamamlandı. Projenin inşaat ihalesine katılımcı olmadı. Ancak 3. ihale IC İÇTAŞ İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından alındı. 155 milyon TL'ye mal olan havalimanı, 2044 senesine kadar IC İÇTAŞ tarafından işletilecek.

ZAFER HAVALİMANI HANGİ GEREKÇELERLE YAPILDI?

Zafer Havalimanı'nın yapılma kararı; Kütahya, Afyon, Uşak ve Eskişehir illerinde hem sivil hem de askeri havalimanı olması nedeniyle kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu. Ancak, Uşak Havalimanı'nın yeterli olmamsı, Eskişehir Anadolu havalimanı'nın Yüksek Hızlı Tren seferlerinin başlamasıyla önemini yitirmesi ve İstanbul'da özellikle Hac zamanında oluşan hava taşımacılığını azaltmak gibi nedenlerle Zafer Havalimanı inşaatının yapılmasına karar verildi.

20-02/14/e-kopya.jpg

ZAFER HAVALİMANI İNŞAATI NE KADAR SÜREDE TAMAMLANDI?
Zafer Havalimanı'nın İnşaatı 18 ayda tamamlandı. Projeye 22 Nisan 2011 tarihinde başlandı, 25 Kasım 2012'de hizmete açıldı.

20-02/14/b-kopya.jpg

ZAFER HAVALİMANI'NIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Zafer Havalimanı, 27 bin metrekare kapalı alana sahiptir ve 370 hektar üzerine inşa edilmiştir. Havalimanı'nın terminal binası ise 17 bin 600 metrekaredir. VIP ve CIP salonları mevcuttur. Apronu 240 x 150 metre boyunda ve 5 uçak kapasitelidir. Uluslararası yolcular için 8 gümrük giriş/çıkış kontrol noktası bulunur. Pisti ise 3 bin metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğindedir.

20-02/14/c-kopya.jpg

ZAFER HAVALİMANI 2019'DA KAÇ YOLCU TARAFINDAN KULLANILDI?

Zafer Havalimanı için, 2019’da 1 milyon 232 bin yolcu garantisi verildi. Aynı yıl içerisinde havalimanının hizmet verdiği yolcu sayısı ise 82 binde kaldı. 2019’da verilen yolcu garantisi, bir önceki yıla göre yaklaşık 48 bin arttı. Hizmet verilen yolcu sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 17 oranında azaldı.

 

 

GÜNÜN VİDEOSU

Açız aç.. Açlıktan ölelim mi?

Çin yönetiminin soykırım politikaları uyguladığı Doğu Türkistan''da bulunan Gulca kentinde, Uygur Türkleri adeta açlığa terk edildi. Koronavirüs nedeniyle karantina uygulanan şehirde bir Uygur Türkü baba ''''Açız, açız! Açlıktan ölelim mi?'''' diyerek isyan etti...

DİĞER HABERLER
Cinayette sır perdesi aralandı
İşveç'ten Konya'ya acı son
İBB Başkanı İmamoğlu, kampa girdi
Kuvvetli yağış uyarısı
Kocaeli'de torbacılara darbe
KKTC'de 'koronavirüs' alarmı
Rejim saldırdı: 1 şehit