Back To Top
Cezaevinde Alevi açılımı

Cezaevinde Alevi açılımı

Cezaevinde Alevi açılımı
- A +

Kamu Denetçisi Elkatmış, cezaevinde Alevi bir mahkumun ‘dede’ talebi üzerine ‘bir kişinin bu cezaevine gönderildiğini’ söyledi. Elkatmış, bu uygulamının sürmesi için de Alevi derneklerinden dedelerin listesini istediklerini açıkladı.

Kamu denetçisi Mehmet Elkatmış, cezaevinde kalan Alevi bir vatandaşın talebi üzerine cezaevine ‘bir kişinin gönderildiğini ve görüşmenin sağlandığını’ açıkladı. Kamu Denetçiliği ile ilgili hazırlanan yasa tasarısının tanıtımı toplantısında konuşan Elkatmış, Alevilerin sorunlarıyla ilgili özel bir çalışma yapılıp yapılmadığı ve gelen şikayetlerle ilgili bir soruyu cevaplandırdı. Bir mahkumun, Din görevlilerinin periyodik olarak cezaevlerinde görev yaptığını ve bir mahkumun ise Alevi dedesi ile görüşmek istediğini belirterek müracaatta bulunduğunu hatırlatan Elkatmış, bu konuda bir karar verdiklerini ve bir kişinin cezaevine gönderilerek görüşmesinin sağlandığını aktardı.      

DEDELERİN LİSTELERİ

Söz konusu uygulamanın devam etmesi konusunda ikinci bir müracaat geldiğini anımsatan Elkatmış, Diyanet İşleri Başkanlığı, Alevi Dernekleri Federasyonlarına ve çeşitli kurumlara yazı yazılarak Alevi dedelerinin listelerinin istendiğini ve neler yapılacağının sorulduğunu bu konuda da bir karar vereceklerini kaydetti.

GÜNEYDOĞU RAPORUNU YAKINDA AÇIKLAYACAĞIZ

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu da Güneydoğu’da sokağa çıkma yasaklarına ilişkin “Neden kamu denetçileri bu olaya el atmadı?” şeklinde sorular sorulduğunu hatırlattı. Ömeroğlu bu konuda da çalışmalar yürüttüklerini belirterek:  “Güneydoğu’da sokağa çıkma yasakları, insan hakları, eğitim, sağlık hakları ile ilgili görüşlerimizi açıklayacağız” dedi.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN