Back To Top
14 Mart Tıp Bayramı nedir? Tıp Bayramı nasıl ortaya çıktı?

14 Mart Tıp Bayramı nedir? Tıp Bayramı nasıl ortaya çıktı?

 - Son Güncelleme: 14.03.2019 Perşembe 10:36
14 Mart Tıp Bayramı nedir? Tıp Bayramı nasıl ortaya çıktı?
- A +

14 Mart Tıp Bayramı nedir? sorusunun yanıtı ve Tıp Bayramı'nın nasıl ortaya çıktığına dair detaylar haberimizde. Tıp Bayramı'nda sağlık sektöründe hizmet verenlerin yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekiliyor. Tıp Bayramı da her yıl Mart ayının 14. gününde kutlanıyor. Bu günün anlam ve önemi ise hayatımızı ellerine emanet ettiğimiz sağlık alanında çalışanların hizmet sorunlarına dikkat çekmek. Ayrıca 14 Mart Tıp Bayramı'nda büyük emekler vererek gece gündüz çalışmalarına devam eden sağlık çalışanlarına güzel mesajlar yollayarak gönüllerini almak ve sevginizi göstermek için bir fırsat. Peki Tıp Bayramı nasıl ortaya çıktı? Tıp Bayramı nedir? İşte Tıp Bayramı hakkında bilinmesi gereken detaylar...

Haberimizde Tıp Bayramı ile ilgili merak edilen her şeyi bulabilir Tıp Bayramının nasıl ortaya çıktığını öğrenebilirsiniz. 1976’dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir. Tıp Bayramı sayesinde hem sağlık çalışanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi hem de hastalara daha iyi hizmet verebilmeleri ile ilgili neler yapılabilir konuları tartışılıyor. 14 Mart Tıp Bayramı, büyük emekler vererek gece gündüz çalışmalarına devam eden sağlık çalışanları için güzel mesajlar ile anlam buluyor. İşte Tıp Bayramının nasıl ortaya çıktığının hikayesi ve Tıp Bayramı ile ilgili merak edilen ve araştırılan detaylar... 

19-03/14/tip-bayrami-14-mart.jpg

TÜRKİYE’DE TIP BAYRAMI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Tıp Bayramı, 14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

Dünyada benzer kutlamalar, farklı tarihlerde yapılmaktadır. Örneğin ABD’de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü; Hindistan’da ünlü doktor Bidhan Chandra Roy’un doğum (ve aynı zamanda ölüm) yıldönümü olan 1 Temmuz günü “Doktorlar Günü” olarak kutlanır.

19-03/14/tip-bayrami.jpg

TIP BAYRAMI İLE İLGİLİ MESAJLAR VE SÖZLER

Büyük sorumluluklar üstlenerek çalışmalarını yurdun dört bir yanında fedakarca sürdüren doktorlarımız ile diğer sağlık personelimizin Tıp Bayramı'nı kutluyorum.

Böylesine anlamlı bir günde, görev yapan bu kutsal mesleğin değerli temsilcilerini tebrik ediyor, daha nice yıllarda bu mutluluğu taşımalarını temenni ediyorum

Tüm hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum.

Bir nefeslik sıhhatin bile değerinin ölçülemeyeceğinin bilincinde olarak; sağlık sektörü çalışanlarına sevgi ve şükranlarımı sunar, Tıp Bayramlarını kutlar, tüm insanlık için sağlık ve huzur dolu bir yaşam temenni ederim.

Sağlık hizmetlerinin ülkemizde en üst seviyeye çıkarılmasıiçin fedakarca çalışan ve sağlık alanında değerli katkılarda bulunan doktorlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı’nı kutlarım.

Her şeyin başı sağlıktır. Tıp bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

14 Mart Tıp bayramını kutluyor başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.

Gece-gündüz, kar-çamur, bayram-tatil demeden büyük bir özveriyle insanların sağlıklı ve daha sağlıklı yaşaması için ellerinden gelen her türlü çabayı esirgemeyen, sunan verilen görevleri zamanında ve tam yapan tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramlarını kutlarım.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN