08.11.2019  21:43

El uyuşması ‘ağır’ mide bulantısı ‘hafif’ zehirlenme

Ağır zehirlenmenin tespitinin güç olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Sema Targıt “El ve ayakta karıncalanma, dize doğru uyuşukluk, ellerde de yanma, kaşıntı, karıncalanma ağır zehirlenme belirtileri” dedi.

+
-

MELEK GEDİK 

Çevre Hastanesi doktorlarından Nöroloji Uzmanı Dr. Sema Targıt; hemen zehirlenme olarak tabir edilen bulantı, kusma, ishal, ateş şikayetlerinin bilindiğini, daha ağır vakalarda yaşanan, nörolojik etkilerinin ise bilinmediğini söyledi. Dr. Sema Targıt  “Acil oluşan şikayet bulgularının zehirlenme mi yoksa ani başlangıçlı hastalık mı olduğu, önemli bir ayrımcı tanı yapma durumudur. Zehirlenme sonucunda yaşanan el- ayak uyuşması, şaşkınlık hali, nefes almakta zorluk, çarpıntı, göz bebeklerinin büyümesi gibi şikâyetle, hastalanan kişinin çevresinde geç ve güç algılanır. El-ayaklarda karıncalanma, hafif başlayıp ayaklardan dize doğru uyuşukluk ile ilerlemesi, ellerde de yanma, kaşıntı, karıncalanma gibi duyu değişiklikleri aslında çok önemli ve ağır zehirlenme belirtileridir” dedi. 

Ağır zehirlenme belirtilerinin nörolojik takibe alınması gerektiğini vurgulayan Dr. Targıt, zehirlenme durumunda yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi: 

* Solunumun etkilendiği zehirlenmelerde hasta kişi kesinlikle kusturulmamalı. 

* Acil 112 aranarak tıbbi destek istenmeli. 

* Solunum yolunun açık tutulması ve solunum yeterlilik takibi yapılmalı. 

* Cildin temizlenmesi, vücudun mekanik sabunlu suyla yıkanması ciltteki toksik maddelerin tekrar emilimini engelleyeceği için önemli. 

* Toksik madde atılması için sıvı verilerek idrar atılımını arttırmak gerekli. 

* Toksik maddenin ne olduğunu tesbit edilmeli ve panzehiri uygulanmalı. 

* Hasta en fazla 3 gün göz önünde tutulmalı ve bu sırada bağırsakların boşaltılması ve devamlı temizlenmesi sağlanmalı. Bu yolla bağırsak sistemi ile atılan maddelerin geri emilimi engellenecektir. 

 

DİĞER HABERLER
Egzoz emisyon ölçüm süreleri ertelendi
BDDK'dan Fatih Portakal'a suç duyurusu
Uyarılara kulak asmadılar
Evin çatısı karşı binaya uçtu!
Polis 7/24 nöbette
Operatörlere internet çağrısı: Fiyatları indirin
'Telafi edilebilecek'