Back To Top
Fitre 2019'da ne kadar verilir? Diyanet'e göre fitre miktarı belli oldu

Fitre 2019'da ne kadar verilir? Diyanet'e göre fitre miktarı belli oldu

Fitre 2019\'da ne kadar verilir? Diyanet\'e göre fitre miktarı belli oldu
- A +

Fitre 2019 yılında ne kadar verilir? sorusu son zamanlarda sıkça sorgulanmaya başlandı. 2019 yılında fitre vermek isteyen Müslümanlar için Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, son dakika yaptığı açıklamasında bunun miktarını paylaştı. Bu yıl fitre bedelinin ne kadar olduğu sorusunu yanıtlayan Erbaş, kafalardaki soru işaretini giderdi. İşte 2019 yılı fitre miktarı…

2019’da fitrenin kaç TL olduğunu araştıranlar için son dakika yapılan açıklamada bu miktar belli oldu. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2019 yılı için fitre miktarının 23 TL olduğunu açıkladı. Fitre miktarını merak edip öğrenenler, fitrenin ne zaman verilebileceğini ve kimlere verilip verilemeyeceğini sorguluyor. İşte fitre ile ilgili detaylar…

Fitre bu yıl ne kadar?

2019 yılı fitre bedelinin 23 TL olduğunu açıklayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, fitrenin bayram namazından önce verilmesinin uygun olduğunu belirterek, bayram namazından bir kaç gün önce de verilebileceğini söyledi.

19-05/17/fitre-2019da-ne-kadar-verilir-diyanete-gore-fitre-hesaplamaa.jpg

Geçen sene fitre ne kadardı?

Geçtiğimiz yıl kişi başı fitre fiyatı 19 Türk Lirası olarak belirlenmişti. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2019 yılında fitre fiyatını 23 Türk Lirası olduğunu belirtti. Fitre fiyatı yeni zam ile birlikte yaklaşık yüzde 21 artmış oldu.

Diyanete göre fitre miktarı ne kadar?

Bu yıl fitre bedeline ilişkin açıklamalarda bulunan Erbaş, "Vatandaşlarımız ramazan ayı boyunca zekat, fitre, fidye, sadaka, gıda paketi, bayramlık kıyafet gibi bağışlarını 'www.tdv.org ve bagis.tdv.org' adreslerinden online yapabileceği gibi il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapabileceklerdir. Ayrıca, bağışçılarımız tüm GSM operatörlerine bağlı faturalı ve faturasız hatlardan 5601'e SMS göndererek fitre bağışında bulunabilecektir. Bir SMS ücreti, bir fitre bedeli olan 23 Türk Lirası'dır." diye konuştu.

Fitre ne zaman verilir?

Günümüzde fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. Kişi dinen zengin sayılanlara, usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler),fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine fıtır sadakası veremez. Fitreler bir fakire verilebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtılabilir. Ancak bir kişiye verilen miktar bir fitreden az olmamalıdır. Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir. Fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesine katkıda bulunmaktır. Şâfiî mezhebinde ise; fitreyi, meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonraya bırakmak haramdır. Fitreyi Ramazan’ın ilk günlerinde vermek de caizdir.

Fitre kimlere verilir?

Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul Müslümanlara veriliyor. Kişi, annesine, babasına, büyükbabasına, büyükannesine, çocuklarına, torunlarına, eşine, zengine, babası zengin olan ergen olmamış çocuğa fıtır sadakası veremiyor. Fitreler, bir fakire de verilebilirken birkaç fakire de dağıtılabiliyor. Ancak bir kişiye verilen miktar bir fitreden az olmamalı. Fitre ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esas. Aynı zamanda zekât için de aynı kural geçerli. Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine fitre verilebiliyor.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN