Back To Top
Gazeteci-yazar Tahir Yücel vefat etti

Gazeteci-yazar Tahir Yücel vefat etti

 - Son Güncelleme: 09.11.2019 Cumartesi 14:43
Gazeteci-yazar Tahir Yücel vefat etti
- A +

Diriliş dergisi yazar ve mütercimlerinden, TRT emektarı 74 yaşındaki Tahir Yücel dün gece İstanbul'da vefat etti.

Sezai Karakoç'un kurucusu olduğu Diriliş dergisi yazar ve mütercimlerinden, TRT emektarı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi 74 yaşındaki Tahir Yücel dün gece İstanbul'da vefat etti.

Merhumun cenazesi bugün (9.11.2019) İstanbul Çengelköy'deki Bilal Habeşi Camisi'nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Hekimbaşı Mezarlığına defnedilecek.

TAHİR YÜCEL KİMDİR?

Tahir Yücel 1945 yılında Çemişgezek’te doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisini bitirdikten sonra uzun yıllar TRT’nin çeşitli birimlerinde çalıştı. Gençlik yılarından itibaren Necip Fazıl Kısakürek, Nuri Pakdil ve Sezai Karakoç’un yanında bulundu. Adı geçen şahsiyetlerin idealleri yolunda bir nefer olarak çalıştı. Ömrünü çok sevdiği milletine ve memleketine adadı. Yazı ve tercümeleri Diriliş dergisinde yayınlandı. Andre Suarez’den Üç Ölümsüz (Tolstoy, Baudelaire, Cervantes), Mehmed Ali Ayni’den İslam’ın Büyük Velisi Abdülkadir Geylani Fransızcadan çevirdiği kitaplardan bazılarıdır.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN