Hayvan sevgisiyle büyüyen çocuklar daha mutlu

Hayvan sevgisiyle büyüyen çocuklar daha mutlu

Çocukların küçük yaşlarda hayvan sevgisiyle tanışması gerektiğini dile getiren Psikolog Hale Unutmaz, yapılan pek çok araştırma ve alandaki gözlemlerin hayvan sevgisinin sosyalleşme yönü zayıf olan çocuklarda, gelişim-davranış bozukluklarında, akademik başarısı düşük ve kendine özgüveni az olan çocuklarda olumlu iyileşmeler sağladığını söyledi.

Hayvan sevgisinin çocuklar üzerindeki önemine değinen Psikolog Hale Unutmaz, yapılan pek çok araştırma ve alandaki gözlemlerin hayvan sevgisinin sosyalleşme yönü zayıf olan çocuklarda, gelişim-davranış bozukluklarında, akademik başarısı düşük ve kendine özgüveni az olan çocuklarda olumlu iyileşmelere neden olduğunu gösterdiğini söyledi.

"Hayvan sevgisiyle büyüyen çocukların, yardımseverlik, sorumluluk bilinci, paylaşma, özgüven ve empati becerilerinin daha yüksek olduğunu vurgulana Unutmaz, hayvanlara sahip çıkılması ve çocuklara hayvan sevgisinin aşılanmasının önemli olduğunu dile getirdi.

AİLELER, ÇOCUKLARINA ÖRNEK OLMALI

Hayvan sevgisinin çocuklar için çok önemli olduğunu belirten Psikolog Hale Unutmaz, "Çocukların küçük yaştan itibaren hayvan sevgisiyle tanışmaları, sevgi dolu bireyler olmaları açısından oldukça önemlidir.

Aileleri ve yakın çevresindekiler, hayvan sevgisi ve hayvanlara karşı duyarlılık konusunda çocuklara örnek olmalıdır.

Çocukları yetiştirirken hayvanları hayatın her anına dahil etmek onların daha sosyal, empatik ve sorumluluk sahibi bireyler olmasına destek olacaktır" ifadelerini kullandı.

HAYVAN SEVGİSİYLE BÜYÜYEN ÇOCUKLAR, SORUMLULUK SAHİBİ OLUR

Psikolog Unutmaz, sevginin tüm insanların kullandığı ortak bir dil olduğunu vurgulayarak, "Sevgi çocukluk döneminde içselleştirilirse, yetişkinlik hayatında da sağlıklı bir birey oluşumundaki en büyük duygu olur. Bu nedenle ebeveynler çocuklarına küçük yaşlardan itibaren sevgiye ve dünyayı sevmeye dair bildiklerini aktarmalı, sevgi dolu bireyler yetiştirmeyi hedeflemelidir.

Ailesi ve çevresi tarafından sevilen her çocuk, diğer varlıklara karşı da sevgi gösterir. Çocukların küçük yaştan itibaren hayvan sevgisiyle tanışmaları, sevgi dolu bireyler olmaları açısından oldukça önemlidir.

Aileler ve yakın çevresindekiler çocuklara hayvan sevgisi ve hayvanlara karşı duyarlılık konusunda örnek olmalıdır. Çocukları yetiştirirken hayvanları hayatın her anına dahil etmek, onların daha sosyal, empatik ve sorumluluk sahibi bireyler olmasına destek olacaktır" diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN